Neden Felsefe Yaparız Otorite'den Çıkıyor

40 bin yıl önce karanlık bir mağaranın tavanına çizilen gizemli resimler ile 1969’da Ay’a giden Neil Armstrong’un bıraktığı ayak izi arasında ne gibi bir ilişki var? 

Neden Felsefe Yaparız, Dr. Süleyman Sıdal, Otorite Kitap
Neden Felsefe Yaparız, Dr. Süleyman Sıdal, Otorite Kitap

11 bin 500 yıl önce Anadolu’da inşa edilen Göbekli Tepe ile Britanya’daki Stonhenge; Hindistan’daki Taç Mahal, Fransa’daki Notre Dame Katedrali ve İstanbul’daki Sultan Ahmet Camii arasındaki ortak nokta ne? Bitkileri ve hayvanları evcilleştirmemizle, vatan sevgisi, atom bombası ve ekolojik kriz arasında ne gibi bir illiyet bağı var. 6.000 yıl önce Sümerlerin Mezopotamya’da yazıyı icadı ile 1996’da İskoçya’da klonlanan koyun Dolly arasında nasıl bir benzerlik var? Sümerlerin Gılgamış Destanı, Yunan mitolojisindeki Sisifos Efsanesi, Tevrat’taki cennetten kovuluş kıssası ve genetik mühendislik çalışmalarının arkasındaki ortak mesaj ne? Sokrates, Bruno, Hypatia neden hepsi yaşadıkları toplum tarafından ileri sürdükleri düşünceler nedeniyle ölüme mahkûm edildiler?

Euklides’in, Shakespeare, Buda ve Elon Musk ile ortak arzusu ne? 

Bunlar gibi birçok sorunun peşine düşen bu kitap, neden insanın düşünen, inanan, alet, felsefe ve sanat yapan dünya üzerindeki yegâne canlı olduğu sorusunu soruyor ve nereden gelip nereye gittiğimize dair o kadim soruyu yani bizim hikayemizi yeniden düşünmeye davet ediyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar