Yazar Enes Osman Aba'nın Yeni Kitabı Çıktı

Araştırmacı-Yazar Enes Osman Aba'nın Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilerin Sosyal Entegrasyonu ve Profilleme Çalışması isimli kitabı Kırmızı Leylek Yayınları'ndan çıktı.

enes osman aba

Sosyo-kültürel ve ekonomik sorunlar yaşamakta olan Suriyeli mültecilerin, kente entegre olma sorunsalına karşı yapılan profilleme çalışmasını inceleyen bu kitapta, Adıyaman kent merkezi ve ilçelerinde yaşayan Suriyeliler ile hem nicel anket hem de derinlemesine görüşme tekniği kullanıldı. Adıyaman’da yaşayan 571 sığınmacı kadının ekonomik ve sosyal uyum çalışmalarında kullanılmak üzere eğitim, sosyal hizmetler, iş hayatı başta olmak üzere profil çalışmalarının yapılarak entegrasyon süreciyle ilgili doneler elde edilip bir veri tabanı oluşturuldu. Gerçekleştirilen ekonomik ve sosyal uyum profil taraması kapsamında elde edilen bilgiler doğrultusunda detaylı bir analiz raporu hazırlandı. 20 kadınla yüz yüze derinlemesine nitel görüşme gerçekleştirildi. Dört aylık saha araştırması sonucu ortaya çıkan bu çalışmada ortaya çıkan sorunlara çözüm odaklı öneriler sunuluyor.

Yazar Enes Osman Aba, konuyla ilgili yaptığı açıklama, "Bu kitabın hazırlanma sürecinde editörlük hizmeti veren Sosyolog Murat Sertpolat ile Sosyal Çalışmacı arkadaşlarım Memet Sonuç ve Levent Seyrek'e teşekkür ederim" dedi. 

Yorum Gönder

1 Yorumlar

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)