Ünlü Türk Şairlerin Şiirleri Ukrayna Dilinde Yayınlandı

Ukrayna Uluslararası Kiev Üniversitesi tarafından Türk şairler Nazım Hikmet, Ercüment Behzat Lav, Hüseyin Yurttaş, Serkan Işın, Yusuf  Bal ve İlkay Coşkun'a ait şiirler Ukrayna diline çevrildi. 

Ünlü Türk Şairlerin Şiirleri Ukrayna Dilinde Yayınlandı
Filoloji Doktoru Doçent Iryna Prushkovska,  (Türk Görsel Şiiri: Tarihi ve  Bugün)” isimli akademik çalışmasında yer verilen şiirlerdeki amacın modern Türk figüratif şiirini sunmak ve analiz etmek olduğu belirtildi.Türk görsel şiirinin oluşumunun ve gelişiminin sürekliliğini belirlemek görevini üstlenen çalışmada  Türk figürlü şiirleri başlıca yaratıcıları Ukrayna bilim dünyasına sunuldu.

Arapça grafiklerle yürütülen klasik dönemin görsel şiiri (XIX yüzyılın ikinci yarısına kadar), XX yüzyılın ilk yarısının figürlü şiiri, Yirminci yüzyılın ikinci yarısının şiiri, XXI yüzyılın başındaki görsel şiir olmak üzere dört dönem halinde incelendi. Edebiyat Blogu Okuyorum.org olarak hem Türkiye'de hem de yurtdışında ilgi gören bu çalışmalardan birisi olan Şair İlkay Coşkun ve Yusuf Bal'ın şiirlerini sizlerle paylaşıyoruz:

ilkay coşkun, emma şiiri
İlkay Coşkun, Emma Şiiri

Yusuf Bal, sUsTası Şiiri
Yusuf Bal, sUsTası Şiiri

Yorum Gönderme

0 Yorumlar