Budayıcıoğlu Camdaki Kızı Samimi Bir Dille Kaleme Almış

Yazarın kitaplarını daha öncesinde okumadım ve bu ilk deneyimim. 

Gülseren Budayıcıoğlu, Camdaki Kız,
Gülseren Budayıcıoğlu, Camdaki Kız, Doğan Kitap

Öncelikle popüler kitaplardan uzak duran bir okurum fakat arkadaş çevremden çok fazla ısrarla karşılaştım, kitaplar ve dizi uyarlamaları ile ilgili, elbette okumak şart olmuştu. Kitap sitelerinde fiyatları görünce yok ben bu parayı bilmediğim bir yazarın kitabına veremem dedim. Kitaplar konusunda parama kıyarım ama söz konusu popüler kitaplar olunca çekincelerim olur. Hal böyle olunca kitap grubumuzun sevilen okuru Emel hanım Camdaki Kız kitabını bana gönderebileceğini söyledi ve gönderdi okuyup ona iade edeceğim. Böylelikle yazar ile tanıştım, önyargım gitti ve kitaplarını gönül rahatlığı ile alıp okurum bundan böyle. 

Gelelim kitaba ve konusuna, yaşanmış olaylar olması beni daha çok içerisine çekti ve bir uzman psikiyatrist gözüyle olayları görmek ilgi çekiciydi. Aralarda yazarın iç sesi bana çok içten ve insani geldi, gizlemeden saklamadan aklından geçen ilk cümleleri okuyucu ile paylaşmış bu da bana samimi bir dil kullanmış olduğunu gösterdi.

Hepimizde yok mudur? İlk karşılaştığımız insanlarla ilgili ya da hep görüştüğümüz insanlarla ilgili kafamızda geçen o cümleler, iç sesimiz... Hangimiz bunları o insanla paylaşma cesareti gösteririz? Yazar belki hastaları ile bunu paylaşmadı mesleği gereği fakat biz okurlarına daha samimi ve içten davranarak okurlarının ilgisini çekmeyi başarmış.

Son olarak bu tarz kitaplar okunur mu, okunmaz mı? Edebi metinler dışında okuma yapmak ne kadar doğrudur? Tartışmasına kendi düşüncelerimle bir iki kelam etmek istiyorum. Kim neyi nasıl okumak istiyorsa bırakın okusun ve kitap okuma alışkanlığı kazansın. Zaten zamanla doğru okumalara yelken açacaktır. Bu kitaplarla ilgili yazarın edebi bir yazım tekniği iddiası da yok bildiğim kadarıyla. İnsanların yaşamlarına değinmiş ve aynı şeyleri yaşayan kabuğundan çıkamayan diğer insanlara ayna tutmuş bir anlamda. Bırakalım insanları dilediklerini okusunlar ve mutlu olsunlar. Kitapla ve sevgiyle kalın...

Hanife Çavdar / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar