Babam Kitap Yazıyor İlksatır Yayınevi'nden Çıktı

Evdeki çalışma odasında ilhamın gelmesini bekleyen yazar bir baba ve onunla oyunlar oynamak için tüm yaratıcılığını sergileyen Junior… 

Tomas Dirgėla, Babam Kitap Yazıyor
Tomas Dirgėla, Babam Kitap Yazıyor
Junior babasını ikna edip odadan çıkarabilecek mi? Babası kitabını tamamlayabilecek mi? İlhamın nereden geleceğinin belli olmadığını kanıtlayan “Babam Kitap Yazıyor”, özellikle pandemi sürecinde evden çalışan ebeveynlerin de tebessümle okuyacakları bir kitap.

Yazar bir baba çalışma odasında ne yapar? Kitap yazmak yerine müzik dinliyor, düşünüyor ve kitap okuyorsa amacı nedir? Neden çocuklarıyla oyun oynamaya daha fazla vakit ayırmıyordur? Annesi ve kız kardeşi Juli ile müzelere, kütüphanelere gidip oyunlar oynamasına rağmen babasıyla da zaman geçirmek isteyen Junior, onun çalışma odasında zaman geçirmesinden pek de memnun değildir.

Çocukların hayal dünyası…

İlksatır Yayınevi etiketiyle raflardaki yerini alan “Babam Kitap Yazıyor”, babası çocuk kitapları yazarı olan Junior’ın, babasıyla oyun oynayabilmek için nasıl da tüm yaratıcılığını kullandığını anlatırken çocukların hayal dünyasının ne kadar geniş olduğunu da bir kez daha gözler önüne seriyor. Eğlenceli ve detaylı çizimleri, hayal gücüyle örülmüş, gülümseten öyküsüyle “Babam Kitap Yazıyor”, ilhamın bazen sandığımızdan daha yakınımızda olduğunu gösteriyor bizlere.

Dirgėla ve Dagilė iş birliği

Litvanya’nın en çok sevilen çocuk yazarlarından biri olan, “Dom ve Tom” adındaki dedektiflik kitapları ile tanınan Tomas Dirgėla’nın kaleme aldığı, çizimlerini ise ödüllü çocuk kitapları çizeri Inga Dagilė’nin üstlendiği kitabı Türkçe’ye Özlem Tutar çevirdi.

Tüm çalışan ebeveynlerin tıpkı Junior’ın babasının yaşadığı çelişkiyi yaşadığını belirten Tutar, “Sorsalar onlar için çalışıyoruz ama bunu yapabilmek için onların vaktinden alıyoruz. Onlarla daha çok vakit geçirebilsek ve ne iş yaparsak yapalım ilhamımızı çocuklardan alsak, her şey daha farklı olabilir” yorumunu yaptı. Bu açıdan kitabın verdiği mesajın çok değerli olduğunun altını çizdi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar