Vladimir Nabokov'un Rus Edebiyatı Dersleri'ni Mutlaka Okumalısınız

19. Yüzyılın en büyük Rus yazarları... Gogol, Tolstoy, Dosteyevski, Çehov, Turgenyev ve Gorki. Nabokov'un Amerika'da çeşitli okullarda anlattığı derslerde ele alınan yazarlar işte bunlar. Kitap da zaten bu derslerin toplamı.

VLADİMİR NABOKOV, RUS EDEBİYATI DERSLERİ, İLETİŞİM YAYINLARI
VLADİMİR NABOKOV, RUS EDEBİYATI DERSLERİ, İLETİŞİM YAYINLARI
Nabokov, anlattığı yazar ve eserler üzerinden ezbere değerlendirme yapmıyor. Her birini defalarca okumuş, detaylı incelemiş. Anna Karanin romanı incelemesini okuyanlar, belki de kalkıp ayakta alkışlarlar bu emeği. Zaten yazarımız kitabın başında söylüyor bunu. Roman ancak detayları fark edilirse okuruna keyif verir. Ancak o zaman tam olarak anlaşılır. Mesela diyor, Anna Karanin romanında, o dönemin Petersburg-Moskova hattı tren hattı sistemini bilmesi gerekir okurun.

Rus olmayan dışındakilerce, Rus Edebiyatı kavramının sadece 19. yüzyılın ortalarıyla 20. yüzyılın ilk on yılı arasıyla sınırlandırılmasının yanlışlığıyla başlar yazar. Böylece daha baştan kavramlara yaklaşımını seziyor ve yaygın yanlışların farkına varıyoruz. Her bir yazar hakkında yaptığı açıklamalarda da bu sürüp gidiyor. 

Dostoyevski'yi neden pek beğenmez? İşte tam da bu yüzden. Acı ve alçalmışlığın zevkiyle beslenen bir yazardır Dostoyevski.

Gogol bir deha. Çehov, Rus insan tipini en iyi yansıtan öykücüdür. Gorki, pek sanatsal açıdan yaratıcı sayılmaz ama renkli bir fenomen. "Ana" romanı ikinci sınıf bir romandır. Tolstoy, başlı başına sanatın kendisidir Turgenyev'de, Avcının Notları harici pek beğenmez. Erkek karakter yaratmada çok da yetenekli değildir çünkü. Babalar ve Oğullar romanındaki erkek karakterler de, yazara gelen tepkiler üzerine yaratılmıştır. Burda bile Bazarov'un sonu herkesçe malumdur.

Rus Edebiyatı'na ilgi duyanlarca mutlaka okunması gerekir diye düşünüyorum. Belki şunun teminatını verebilirim. Rus Edebiyatı Dersleri'ni okuduktan sonra, asla eski okuyucu olarak kalmayacaksınız. İyi okumalar

Mehmet Keklikçi / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

1 Yorumlar

  1. "Dostoyevski'yi neden pek beğenmez?" ifadesinde kastedilen Nabokov mu?

    YanıtlayınSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)