Kitapları Seven Adam: Bibliyoman'ın Peşindeki Bibliyohafiyenin Öyküsü

Baştan anlaşalım, kitaplar kesinlikle cansız bir nesneden daha fazlasıdır her zaman. Field'in "kitapların duyguları olduğunu çok az insan fark ediyor" sözü de bir takviye kuvvet olarak şurada dursun.

LLİSON HOOVER BARTLETT, KİTAPLARI FAZLA SEVEN ADAM
 LLİSON HOOVER BARTLETT, KİTAPLARI FAZLA SEVEN ADAM

Hani bu sağda solda sıklıkla karşımıza çıkan bir söz vardır "okuyanlar çalmaz; hırsızlar da zaten okumaz" diye. İşte bizim kahramanımız Gilkey tam da bunun istisnası. Müthiş derecede kitap sevgisine sahip ve iyi bir okuyucu. Küçüklükten beri... Evet bu aykırı kahramanımız sadece bir roman karakteri değil. Roman da zaten tamamen gerçekliğinden alıyor cazibesini. Duyduğu takıntı seviyesinde kitap sevgisi, biriktirme tutkusu ve kendini gösterme arzusu, onun her defasında hapse girip çıkmasına sebep olacaktır. (Spoiler verme demeyin, burası o dediğinizden değil) Tabi bir de şu var: Sanders. Takıntılı diğer bir isim.

Kitap hırsızlarının peşinden kovalama tutkusuyla yaşayan Ken Sanders. Yani bibliyoman'ın peşinde bibliyohafiye. Kedi-fare öyküsü diyor ya arka kapağında, tam da böyle bir tanıma uyuyor kitap.

Kitapta ara ara ünlü yazarların isimleri de geçiyor ki pek tabi doğal bir durum bu. Ayrıca ara olaylar ve alıntılar da akışın içine serpiştirilmiş. Bu durum kimi zaman akışı bozsa da ana olayla ilintili oluşu okuru çabucak yeniden elde tutmayı sağlıyor.

Not: Bendeki kitapta üç beş sayfa baskı hatası vardı. Durumu yayınevine ilettim. İlgilendiler ve hatasız baskısını ücretsiz yollayacaklar. Böyle bir şeyle karşılalan olursa yayıneviyle iletişime geçebilir.İyi okumalar

Mehmet Keklikçi / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar