İvan İlyiç'in Kısa Ömrünü Okumaya Hazır Mısınız?

Bir son mudur ölüm? Cevabı ne olursa olsun bir inanç meselesidir bu. Bu kısacık romanda İvan İlyiç'in kısa ömrünü okuyoruz. Evet İvan ölüyor sonunda. Bunu peşinen söyleyim. Zaten ilk sayfada bunun haberini veriyor arkadaşlarından biri. "Beyler! İvan İlyiç ölmüş."

TOLSTOY, İVAN İLYİÇ'İN ÖLÜMÜ
 TOLSTOY, İVAN İLYİÇ'İN ÖLÜMÜ
Tolstoy ve Dostoyevski ayrımını, karşılaştırmasını muhakkak görmüşsünüzdür. Bu kıyas yapılırken Tolstoy'un daima dini (hadi o havalı kelimeyi kullanayım-mistik) yönüne vurgu yapılır. Ki kendisinin Hz. Muhammed adlı eseri de vardır ki, hadislerden oluşuyor. 

Bu romanda da aslında (modern eleştirmenler bu romanda dini hiçbir tema görmezlermiş) yine bir yaşam/ölüm- maddi/manevi ikilemi sorgulaması var. 

İnançtan uzak, Tanrı'yı hayatına hiç sokmayan İlyiç, ölümüne yakın "kara delik"in bilinemezliği karşısında korkuya kapılır. Ömrünü sorgular tam da bu noktada." Nasıl yaşarsan öyle ölürsün"e varır. Ve tabi ömrünün iyiliklerini düşünmeye de başlar. Aslında kendisi gibi birinin ölmesi de onu şaşırtır ya, neyse. Sıradan insan ölüyor tamam; ama İvan gibi birisi, nasıl olur da ölüyor!

Nasıl bir okuma yaparsanız yapın okuyucuyu tatmin edecek bir kitap İvan İlyiç'in ölümü. Eğer konuyu beğenir ve ilginizi çekerse bir eser daha önereyim: "Bir Adam Yaratmak."

Eğer öyle uzun uzadıya okumak için vakti olmayanlar da varsa, romanın özetini Nazım Hikmet'ten dört dize ile aktarayım:

Ölüm

Bir ipte sallanan bir ölü.

Bu ölüme bir türlü

Razı olmuyor gönlüm.

İyi okumalar

Mehmet Keklikçi / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar