Dijital Çölde Yaşam Okurları Özüne Dönmeye Davet Ediyor

Yazar Yasin Temel, ilk satırlarda bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiğini okuyucuyla samimi bir dille paylaşıyor.

Dijital Çölde Yaşam, Yasin Temel, Ravza Yayınları
Dijital Çölde Yaşam, Yasin Temel, Ravza Yayınları
Anadolu'nun şirin bir ilçesinde doğup büyümüş saf ve engin yürekli genç olan Refik ile tanışmasıyla yazarın yüreğinde yeni bir kapı açılmış. Bizlere aktardığı deneme türündeki yazıları Refik anlatıyormuş gibi dinlememizi isteniyor. Geçmişle gelecek arasında köprü kuran bu yazılar Refik'in dilinden okurken toplumsal yaralarımızı düşünürken geçmişe tatlı bir seyahat gerçekleştireceksiniz.

Kitabın içerisinde İnanmak ve Başarmak, Ane Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Olmaz, Dil, Dijital Çölde Yaşam, Şehirlerimiz Kaybolursa Ruhumuz da Kaybolur, Bacıların Mahallesi, Dünyanın En Güzel Şeyi, İyi ki Türküler Var, Yerli ve Milli Olmak, Vakit Akşam, Huzurevi, Bir Olalım, İri Olalım, Diri Olalım, Bayram Üzerine, Yalnızlık, Takvim Yaprakları, Evvel Refik Badel Tarik, Dijital Mankurtlar başlıklı on yedi yazı yer alıyor.

Biz büyüdüğümüzden mi kirlendi dünya, yoksa biz büyüyünce mi dünyanın kirli olduğunu gördük bilmiyorum ama bildiğim bir gerçek var ki, ne kadar büyürsek büyüyelim, ne kadar kirli olursa olsun dünya, yüreğinizdeki o çocuk asla büyümesin. O mahallelerin sokaklarında yine özgürce koşsun...

Yazıları okurken kaybettiğimiz değerleri anımsayacak Ane Gibi Yar, Bağdat Gibi Diyar Olmaz sözünde ki Ane ve Yar kelimelerinin anlamlarını öğrendiğinizde şaşıracak, dili kaybeden bir toplumu nelerin beklediğine şahit olacak, Vakit Akşam yazısını okurken huzur bulacaksınız. Kitabın en son sayfalarında yer alan Dijital Mankurtlar yazısını okurken acaba ben de sosyal medya bağımlısı mıyım diye düşüneceksiniz.

Yazar, bu eserinde dijital bağımlılığın arttığı son yıllarda bizleri en kısa zamanda kendimize gelmemiz gerektiğini belirterek Pergel metaforunu hatırlatıyor. Yasin Temel'in Ravza Yayınları'ndan çıkan Bir Refik'in Gözünden Dijital Çölde Yaşam kitabı okuyorum.org ailesinden tam not aldı, mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar