Küçük Haliç Vapurlarının Van Gölü'ne Uzanan Öyküsü: Çok Uzak Bir Deniz

Ödüllü yazar Şener Şükrü Yiğitler Günışığı Kitaplığı'ndan çıkan bu eserinde 2005 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tatvan-Van arasında yolcu taşımak üzere Van Gölü'ne gönderilen Defterdar ve Sütlüce isimli iki vapurun öyküsünü anlatıyor.

Çok Uzak Bir Deniz, Şener Şükrü Yiğitler, Günışığı Kitaplığı
Çok Uzak Bir Deniz, Şener Şükrü Yiğitler, Günışığı Kitaplığı
Uzun yıllardır yaşadıkları Haliç'te ve Boğaziçi'nde her gün gerçekleştirdikleri rutin seferlerden sıkılan, gökyüzünde uçan martıları bile ezberleyen Defterdar daha büyük denizleri hayal etmektedir. İstekli çalışmadığı kaptanın da dikkatinden kaçmaz. Dikkatsizliğinden ötürü atlattığı büyük bir tehlikenin ardından başka bir sulara götürüleceğini öğrenirler. 

Yaşanmaz mıydı böyle? Paylaşarak, çoğalarak, öğrenerek, öğreterek… Herkesle ve her canlıyla dostça, canavarlarla bile kardeşçe…

Yazar Yiğitler, Derferdar'ın İstanbul'dan Van Gölü'ne uzanan öyküsünü yediden yetmiş yediye her okuyucunun sıkılmadan okuyacağı bir üslupla kaleme almış.Haliç'te ki iki küçük vapurun Van Gölü coğrafyasındaki yeni hayatlarını anlatan ve kültürel değerlerimizin yeni kuşaklara hatırlatan  bu kitabı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Şener Şükrü Yiğitler Hakkında

1984 yılında Kayseri, İncesu’da doğdu. 2006’da İstanbul Üniversitesi, İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü, 2010’da da aynı üniversitede, Türk Dili ve Edebiyatı alanında yüksek lisansını tamamladı. 2017’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde doktora yaptı. 2014’te, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) Yılın Çocuk Romanı Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen ilk çocuk romanı Resimli Hayal Ansiklopedisi’ni, 2018’de devam kitabı Palyaçolar Giremez izledi. Halen Bitlis Eren Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde araştırma görevlisi doktor olarak çalışan Yiğitler’in yayımlanmış çevirileri ve öyküleri var. Son çocuk romanı Çok Uzak Bir Deniz (2020), Haliç’ten Van Gölü’ne gönderilen küçük vapurlara bir selam niteliği taşıyor. Yiğitler, eşi ve oğluyla birlikte Tatvan’da yaşıyor.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar