Kapadokya Üniversitesi Öykü Yarışması Başladı

Kapadokya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün düzenlediği ödüllü “Gezegenin Geleceği: Kaygılar ve Umutlar” konulu geleneksel öykü yazma yarışması başladı.

Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2021
Kapadokya Üniversitesi Öykü Yazma Yarışması 2021
Türkiye genelindeki tüm ortaöğretim öğrencilerine açık olan yarışma, gençlerimizin mevcut dünya düzeninin getirdiği kaygılara karşı farkındalıklarını artırarak hayal güçlerini zenginleştirmeyi ve kaygılar ile dolu bir dünyada da umudun yeşerebileceğini hatırlatmayı hedeflemektedir. Muhtemel kaygı senaryoları, iklim konusunu ele alan kurgular, alternatif tarih yazımı, kıyamet kurgusu, distopik dünyada umut distopyalar gibi başlıklar yarışmanın alt temalarıdır.

Seçici Kurul: Seçici kurul, bilinen öykü yazarı ve edebiyat eleştirmenlerinden Kapadokya Üniversitesi tarafından oluşturulur.

Düzenleme Kurulu: Kapadokya Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi tarafından görevlendirilecek 3 öğretim elemanından oluşur.

Yarışma Takvimi: Okullardaki tüm öğrencilerin ‘Öykü Yazma’’ve ‘’Yarışma Kuralları’’ hakkında bilgilendirilmesi: 31.01.2021

Okulları temsil edecek eserlerin Kapadokya Üniversitesine teslimi: 30.04.2021

Eserlerin düzenlenerek Seçici Kurul Üyelerine teslimi: 15.05.2021

Seçici Kurul Üyeleri tarafından dereceye girenlerin belirlenmesi: 04.06.2021

Ödül Töreni: 11.06.2021

Değerlendirme: Seçici Kurul üyeleri aldıkları öyküleri 100 puan üzerinden değerlendirir. Yapacakları bir toplantıyla yarışmacılara verdikleri puanları birleştirerek yarışmada dereceye girenleri belirler. Değerlendirmede hikâyenin özgünlüğü 60, dilin kullanımı – üslup 40 puan üzerinden puanlanacaktır. Düzenleme kurulu tarafından ödül töreni düzenlenir.

Yarışma Ödülleri: Yarışmada dereceye giren yirmi öykü kitaplaştırılacak, öykü sahiplerine kitaptan 20 adet hediye edilecektir. Birinciye 1.750, ikinciye 1.250, üçüncüye 750 TL karşılığı kitap vb. hediye çeki verilecektir.

Yarışma Şartnamesine erişebilmek için tıklayın.

EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütname için tıklayın.

EK-2 Veli Onay Belgesi için tıklayın.

Posta Gönderim Adresi: Kapadokya Üniversitesi, Mustafapaşa Yerleşkesi, 50420 - Mustafapaşa, Ürgüp / Nevşehir

Kargo gönderimlerini, üniversitemizin anlaşmalı olduğu Aras ve Yurtiçi Kargo ile yapmanız gerekmektedir.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar