İllüstratör Damla Tutan'ın Çocuklukta Duvarlarla Başlayan Resim Serüveni

Çizginin Ucunda'nın bu ayki konuğu Tudem Yayın Grubu'nun Yetenekli illüstratörlerinden Damla Tutan.

İllüstratör Damla Tutan
İllüstratör Damla Tutan

Damla Tutan'ı resim yapmaya iten şey neydi?

Sanırım genelimiz aynı şekilde başlıyor, çocukluktan :) Ailem, duvarlar ile başlayan resim alanını daha verimli kullanabilmem için kâğıda yönlendirmiş diyebiliriz. Yani bu durumda ailem itmiş oldu da diyebilirim. Tabii bunlar işin reel tarafı. Eğlenceli tarafı ise renklerle uğraşmak, bir harmoni yaratmanın verdiği mutluluk denebilir.

Bağımsız çalışan bir çizer olarak gününüz nasıl geçiyor?

Ben aslında bir reklam ajansında çalışıyorum. Keyif aldığım için fırsat buldukça sevdiğim kitap projelerini de değerlendiriyorum. O nedenle genelde bilgisayar başındayım. Eskiz süreçlerini elde farklı malzemelerle yapsam da, kalan süreçlerin toparlama aşamasını dijitalde yapmayı tercih ediyorum. 

Hayatı çizginin ucunda görmek nasıl bir duygu?

Çizmek, aklımdakini sadece sözlerle değil de göstererek anlatabilmek, benim için çok büyük bir mutluluk. Tabii bu durum sadece anlatmak ile de sınırlı değil. Günlük olaylara, insanlara ve durumlara daha dikkatli bakmak ve izlemek de çizer olmanın getirdiği bir artı. Bu da sıradan şeyleri bile farklı bir şekilde değerlendirebilmek ve hayata farklı bir açıdan bakabilmek için büyük bir imkân yaratıyor aslında.

Damla Tutan'ın paletinden genelde ne tür işler çıkıyor? Çizim serüveninizde sizi etkileyen özel bir isim oldu mu?

Çizmeye başladığım günden beri bana ilham veren, yönlendiren ve yol gösteren çok fazla insan oldu. Onlara minnet borçluyum. 

Tudem Yayın Grubu ile yollarınız nasıl kesişti?

Tudem Yayın Grubu ile aslında ilkokul sıralarındayken tanışmıştım. Çizer olarak da Hülya Dayan ile Instagram üzerinden tanıştık. Sonrasında keyifli projeler çıkarma şansımız oldu. İşbirliğimiz devam edecek...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar