Ruhunuzu Ferahlatacak Bir Kitap: Terapi Odasında İyileşen İlişkiler

Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan’ın merakla beklenen ikinci kitabı Terapi Odasında İyileşen İlişkiler, Küsurat Yayınları etiketiyle yayımlandı!

Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan, Terapi Odasında İyileşen İlişkiler, Küsurat Yayınları
Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan, Terapi Odasında İyileşen İlişkiler
Farklı geçmişlerle yorgun düşmüş iki kişi nasıl sarabilirdi birbirinin yarasını? Yahut sarabilir miydi? Kişi ancak kendi kendini mi iyileştirebilirdi? Tünelin ucunda hiç ışık yok muydu? Hep aldatacak ya da aldatılacak mıydık? İnsan gerçekten var olan ilişkide ihtiyaçları karşılanmadığı için mi başkasına yönelirdi yoksa ihtiyaçlarının sonu gelmediğinden mi? Sağlıklı bir ilişkide olmayı, korkmadan ve incitmeden bağlanmayı, gerektiğinde gitmeyi ve kendimiz için doğru partnerler seçmeyi nasıl başaracaktık?

 İşte Psikiyatrist Dr. Bahar Tezcan tam da bu sorular üzerinden şekillendiriyor yol haritasını ve okurunu, davet ettiği terapi odasında kendi üzerinde düşünmesi adına derin yolculuklara çıkarıyor ve şöyle sesleniyor:

“İnsan, bağlanabildiği için başlayabildi hayata. Sonra da bağ kurabildiği için devam edebildi. Bir tek ölüm tek başına.”

“İnsan… Bağlanma ve bunu sürdürme konusunda sorunlar yaşadı, aldattı ve aldatıldı, toplumsal yargıların hükmünde ezildi, sevgiyi yanlış tanıdı; kimi zaman şiddeti sevgi sandı, evlilik yaşamında kimliğini kaybetti, zarar gördüğü halde bir ilişkiden kopamadı, istismarı tüm hayatına taşıyarak benlik değerini, özgüvenini yitirdi ve bazen cinsellikle sevgi bütünlüğünü kuramadı. Tüm bu çıkmazlarda terapi odalarının sırlar dolu dünyasında kara kutularını açmaya ve iyileşmeye karar verdi. Çocukluk yaşantılarındaki dinamiklerin ve üzerine eklenen kültürel faktörlerin yarattığı ruhsal yapılanmasının şimdiki ilişkilerine nasıl katkı sağladığını anlaması, sağlıklı ve anlam dolu bir yaşantıyı tekrar nasıl oluşturabileceğine de kılavuz oldu.

Ben, o terapi odalarından birinde iyileşmeleri sırasında insanlara eşlik eden bir terapistim. Ve önce insan, sonra bir psikiyatrist olduğumun bilinciyle insan olmanın kaçınılmaz acılarını da yanıma alarak, psikiyatri biliminin referansında bu bireylerle birlikte umuda yolculuk edenim.”

Yorum Gönderme

0 Yorumlar