Atatürk'ün Mutlaka Okuyun Dediği Beyaz Zambaklar Ülkesinde Kitabı Hakkında

Uzun zamandır okumak istediğim bir türlü başlayamadığım bir kitaptı. Neden bu kadar bekletmişim dedim okuduktan sonra, özellikle öğretmenlerin, anne babaların mutlaka öncelik verip okuması gereken bir eser. 

Grigoriy Petrov, Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Grigoriy Petrov, Beyaz Zambaklar Ülkesinde
Yıllarca İsveç ülkesinin yönetiminde kalan sonrasında Rusya'nın egemenliği altında kalmıştır. Yıllar sonra özgürlüklerine kavuşmuş 2 milyonluk küçük bir ülkedir. Maddi anlamda, eğitim, tarım her yönden çok vasat bir ülkeyken, Snellman ismindeki bir aydın ve arkadaşlarının öncülüğünde büyük bir kalkınma gerçekleştirirler. Bu kalkınma aklınıza gelebilecek tüm alanlarda ve en ücra köşelere kadar uzanmaktadır.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı özellikle Atatürk'ün mutlaka okuyun dediği değerli bir eserdir.

Finlandiya eğitime verdiği önemle bir örnek teşkil etmiştir. Bunların başında elbette okullar vardır fakat beni şaşırtan yanı eğitimi sadece okullara endekslememeleridir. Devlet dairelerinde çalışan memurdan, esnaftan, köylüden tutunda her alanda eğitime önem vermiştir. Asker ocaklarının da eğitim konusunda en birinci seviyeye gelmesinde önemli adımlar atılmış ve bir üniversite seviyesinde eğitimi başarabilmişler. Askeriyenin ilk zamanları şu şekilde anlatılır; küfür ve aşağılama en uç safhadaydı. İğrenç hakaretler anne babaya, dine ve en değerli ne varsa hepsine küfür edilirdi... Günümüz Türkiye asker ocakları geldi gözümün önüne, hepimiz ya babamızdan, abimizden ya da başka bir yakınımızdan askerlik anılarını dinlemişizdir. Maalesef hepsi ve daha fazlası şu anda bizim ordumuz da mevcut. Beni en çok üzen yanı ise şudur; halkın kendi arasında askeriyede yaşanan olaylara "onca insan Türkiye'nin her yerinden toplanıyor disiplini sağlamak kolayı mı? İşte böyle adam ediyorlar" cümlesi olmuştur. Oysa Finlandiya da durum tam tersidir, onca farklı yerden insan toplanıyor burada ciddi bir eğitimden geçmelidirler. Bunu da sevgi saygı ile yapmışlar. Ve bugün dünyanın en iyi eğitim sistemine sahip, örnek bir ülke konumuna ulaşmışlar. Özellikle Atatürk'ün mutlaka okuyun dediği değerli bir eserdir.

Okurken, okuduktan sonra uzun uzun düşünmenize sebep olan bir kitap ve bu nedenle mutlaka okuyun diyorum ama geç kalmayın lütfen. Kitapla ve sevgiyle kalın...

Hanife Çavdar / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar