Altı Kırk Dört Dalgası: Bir Yazarın Yaratıcı Yazma Serüveni

Behiç Ak'ın Altı Kırk Dört Dalgası isimli öykü kitabında yazmaya bir türlü odaklanamayan bir yazarın dikkatini dağıtan unsurları bir bir okurken yazarın hayal gücüne ve öykülerini kurgularken beslendiği kaynaklar hakkında bir takım bilgilere sahip oluyorsunuz. 

behiç ak, Altı Kırk Dört Dalgası, günışığı kitaplığı
Behiç Ak, Altı Kırk Dört Dalgası, Günışığı Kitaplığı

Yazarın dikkatini dağıtan horoz Muzaffer Bey ile başlayan romanda, yazarın çevresindeki kişiler birer birer öyküye dahil olur. Matematikçi Mecnun Bey'in yoksul bir apartman görevlisinin evine horoz sesini susturmak için hırsla dalmasıyla başlayan öykü Şehrazat'ı görmesiyle Mecnun Bey'i hikayenin kahramanlarından biri haline gelir. Öykü, Mecnun Bey'in eşi yıllardır hayalini kurduğu Gezici Kütüphane fikrinin belediye tarafından onaylanmasıyla daha da dikkat çekici hal alır, Yazar, şehir hayatından sıkılan insanların gezici kütüphaneye dönüştürülmüş otobüsle Şehrazat'ın annesini bulmak için çıktıkları yolculuğu okura aktarırken kötülükten uzak yaşam dolu mesajlar veriyor. Olayların kusursuz ilerlemesi bazılarınızın hoşuna gitmeyebilir. İnandırıcılık peşinde koşan okurlar memnun olmasa da okuyorum.org ailesi olarak bizler iyilik yayan bu türlü metinleri savunuyor ve yazarı destekliyoruz. Romandaki gibi iyi şeylerin gerçekleşeceğine inanıyor ve mutluluğu aptallıkla özdeşleştirmiyoruz.
  
Matematikçi Mecnun Bey, hayali köpeğini arayan Doğan, gezici kütüphanesiyle Nigar Hanım, annesini özleyen gazete dağıtıcısı küçük Şehrazat, horoz Muzaffer Bey, altı kırk dörtteki o dalga...

Bir yazarın odasından mahallesine, mahallesinden köye, köyden ormana uzanan heyecan ve yaşam dolu maceralarda zaman zaman yazarın kapısını çalan öykü karakterleri, yazarın da hikayenin içine girip karakterlerle konuşmaya çalışması, karakterlerin yazarı gördüklerinde ki memnuniyetsizliğini okuduğunuzda şaşkınlığınız artacak. 

Her yaştan okurun dikkatini çekecek sıradışı kurgusuyla bizlerden tam not alan Behiç Ak'ın hem yazıp hem resimlediği Günışığı Kitaplığı'ndan çıkan Altı Kırk Dört Dalgası isimli eserini mutlaka okumanızı öneriyoruz...

İsrafil Baran / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar