3 Eylül 2020 Perşembe

Süper Okurlar Projesi Okumaları Başlıyor

Türkiye Yayıncılar Birliği öncülüğünde hayata geçirilen ve ülkemizde okuma kültürüne yönelik bugüne kadar yapılan en kapsamlı projelerden biri olan OKUYAY Platformu’nun (Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu) destek verdiği pilot projelerden “Süper Okurlar” için başvurular tamamlandı. Nöbetçi Kütüphane tarafından Adana’da hayata geçirilen Süper Okurlar projesi kapsamında kitap okumaları 1 Eylül’de başlıyor.  Programa katılan her okur 3 ay boyunca, kendi yaş grubu için özel olarak seçilmiş 25 kitabı okuyarak kitaplarla ilgili değerlendirme sorularını cevaplayacak ve süper görevlerini tamamlamaya çalışacak. T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamında hibe almaya hak kazanan, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından kurulan OKUYAY Platformu, Ankara, İstanbul ve Adana olmak üzere 3 ilden okuma kültürüyle ilgili 4 pilot projeye destek veriyor.

Adana’dan hibe almaya hak kazanan ve Nöbetçi Kütüphane’nin hayata geçirdiği Süper Okurlar projesi, okumayı seven 8-14 yaş arası çocuklar için özel olarak hazırlanmış bir okuma programı. Projeye katılan okurlar, yapılan başvurular sonucunda Adana’da yaşayan ve okumaya meraklı ocuklar arasından seçildi. Programa katılan her okur 3 ay boyunca, kendi yaş grubu için özel olarak seçilmiş 25 kitabı okuyarak kitaplarla ilgili değerlendirme sorularını evaplayacak ve süper görevlerini tamamlamaya çalışacak. Okurlar kitapları eğerlendirdikçe ve görevlerini yerine getirdikçe dijital rozet toplayacak ve sürpriz armağanlar kazanacaklar. Çocuklara okumayı ve kitapları sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak için gerçekleştirilen Süper Okurlar projesi, kitaplarla büyülü ve eğlenceli bir karşılaşma fırsatı yaratmayı amaçlıyor. Kitapları her hafta Nöbetçi Kütüphane’den ödünç alan çocukların kütüphane kültürüyle tanışması ve kütüphane kullanımlarının yaygınlaşması da hedefleniyor.

Projeyle ilgili detaylı bilgi almak ve gelişmelerden haberdar olmak için:

okuyayplatformu.com/pilot-projeler

superokurlar.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı