İlksatır Yayınevi Kurucusu Bahar Şen Kazancı: En İyisini Yapmak İstiyorum

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’nde ‘İlk Roman, İlk Çeviri, İlk Yayın’ başlığı altında yayınevi kurma hikâyesini anlatan İlksatır Yayınevi’nin Kurucusu Bahar Şen Kazancı, “Hayatımda ne yaparsam yapayım ölmeden önce mutlaka bir yayınevi kuracaktım” dedi. Kendilerini zorlayanın yayıncılık dünyasının değil pandemi süreci olduğunu söyleyen Şen Kazancı, böyle zor günlerde en büyük sığınağın kitaplar olduğunu belirterek ekibiyle beraber bu yolda ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirtti. 
İlksatır Yayınevi Kurucusu Bahar Şen Kazancı
Soldan Sağa Nermin Mollaoğlu, Ezgi Özbek Şenel, Bahar Şen Kazancı, İoana Tezçakın Tiron
İlksatır Yayınevi Kurucusu Bahar Şen Kazancı, İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali’nde (İTEF) ‘İlk Roman, İlk Çeviri, İlk Yayın’ başlıklı söyleşide pandemi sürecinde yayınevi kurma hikâyesini anlattı. Kalem Telif Hakları Ajansı’nın girişimiyle 2009 yılından bu yana gerçekleştirilen İTEF 2020’nin ‘Günebakan’ serisi çerçevesinde düzenlenen söyleşinin moderatörlüğünü edebiyat ajanı Nermin Mollaoğlu yaparken Ezgi Özbek Şenel ilk romanı ‘Kartela’yı ve İoana Tezçakın Tiron da Rumenceden Türkçeye çevirdiği ‘Kelimesiz Ela’ adlı kitabıyla ilgili soruları yanıtladı.

“Mutlaka bir yayınevi kuracaktım”

Daha önce yayıncılık dünyasında yönetici pozisyonunda çalıştığını ancak metin yazarlığı ya da editörlük gibi bir görev üstlenmediğini anlatan Şen Kazancı, “Ben hep iyi bir okur olmaya ve okuduğumu iyi anlamaya çalıştım” dedi. Yayınevi kurma fikrinin her zaman aklında olduğunu söyleyen Şen Kazancı, “Hayatımda ne yaparsam yapayım ölmeden önce mutlaka bir yayınevi kuracaktım. Belki bu 70 yaşında olacaktı sadece 1 kitap yayınlayabilecektim ama yine de olacaktı. Bu alanda mektepli – alaylı ayrımına da çok takılmıyorum. Ne yaparsanız yapın, gayret ettiğinizde, disiplinle ve özveriyle çalıştığınızda iyi şeyler yapılacağına inanıyorum. Ben olaya buradan bakıyorum”

2019’un Kasım ayında kurdukları yayınevinin ismine Genel Koordinatör Begüm Kaya ile birlikte karar verdiklerini anlatan Şen Kazancı, “İlksatır kelimesi bizi çok heyecanlandırdı. İlk satırı yazmak en zorudur. Yeni bir hayatın başlangıcıdır çünkü” diye konuştu.

“En iyisini yapmak istiyorum”

Şen Kazancı, Mollaoğlu’nun “Pandemi sürecinde insanlar şirket kapatırken sen yayınevi kurdun ve her geçen gün ekibi de büyüttün. Hiç ‘Doğru mu yapıyorum acaba?’ dediğin oldu mu?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Evet biz şirketi kurduk ve çok kısa süre sonra pandemi başladı. Olumsuz bakanlar, yorum yapanlar elbette oldu. Fakat ben sadece bir kez, bir kız arkadaşım ile konuşurken ‘Ben ne yaptım?’ diye düşündüm. O düşünce de o konuşma bitinceye kadar sürdü sadece. Çünkü beni zorlayan yayıncılık dünyası değil, hiçbirimizin tahmin edemediği pandemi süreciydi. Belirsizlik herkesin hayatını zorlaştırdı. ‘Ben bu yola girdim ve benim için bu yoldan çıkış artık yok’ diye bakıyorum olaya. Dolayısıyla yapmam gerekeni en iyi şekilde yapmak istiyorum.”

Mavisel Yener’den yeni kitaplar

Yayınevinde baskıya giden ve gitmeye hazırlanan beş kitaplarının olduğunun bilgisini de veren Şen Kazancı, “Yılbaşına kadar her ay 5 kitap hedefiyle çalışıyoruz. Çocuk, kurgu, kurgu dışı kitaplarımız var. Denge tutturmaya çabalıyoruz. En heyecanlandığımız, çalışmaktan mutluluk duyduğumuz yazarlarımızdan biri çocuk ve genç edebiyatının önemli ismi Mavisel Yener. Yine şahane kitaplar hazırladı. Başka sürprizlerimiz de olacak çok yakında” ifadelerini kullandı. Zor günlerde en büyük sığınağın kitaplar olduğunu, bu süreçte kitap satışlarının arttığını anlatan Şen Kazancı, bize başka dünyaların kapılarını ancak edebiyatın açabileceğini, bu yüzden de bu alanda ekibiyle birlikte ellerinden gelen çabayı sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında dijital ortama taşınan festival, muhteşem bir boğaz manzarası eşliğinde sosyal medya hesaplarından da canlı olarak yayınlandı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar