Yazar Harun Tınas Hayata Yazarak Tutundu

Kırmızı Leylek Yayınları'ndan çıkan Ben de Varım isimli kitabın yazar Harun Tınas ile Merhaba Haber bir söyleşi gerçekleştirdi. Okuyorum.org olarak gerçekleştirilen bu söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Harun Bey; kendinizi kısaca tanıtır mısınız?
DMD kas hastası, solunum cihazına bağlı ve bilgisayarı yatar bir pozisyonda mouse ile optik klavyeden yardım alarak kullanabilen, 27 yaşında bir gencim. Ayrıca hayatın bana sunduğu onca olumsuzluklara rağmen ikinci kitabımı çıkardım.

DMD (duchenne muscular dystrophy) kas hastalığı nasıl bir rahatsızlıktır?
“X” kromozomunda meydana gelen mutasyon sonucu, kas hücrelerini besleyen “distrofin” proteininin vücutta üretilememesinden dolayı kasların erimesine sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalığa şifa olacak bir çare bulunamadı daha.

Şiirlerinizde dertli bir hava seziliyor. Sebebi nedir?
Şiir dediğimiz sanat, duyguyla yazılan bir şeydir. Hayatım boyunca hep dert çektim. Önce yürüme kabiliyetimi kaybettim, sonra kollarımı hareket ettiremez oldum. Sonra, solunum cihazına bağlanıp yatağa düştüm. Derdi ben yazmayayım da kim yazsın!

"Varsın Hayatta” adlı şiirinizde şöyle demişsiniz: “Şu hayatta yürüyebildiğin kadar / Güven duyarsın kendine / Acılara göğüs gerebildiğin kadar / Sabredersin akıp giden zamana / Umut edebildiğin kadar / Bağlanırsın inatla hayata”. Ben de varım demek için neler yapmak gerekiyor?
Aslında insanlar, benim gibi hastaları pek anlamazlar… Sıkıntılara göğüs gerersin, duymazlar. İnsanların seni görmeleri için bir şekilde kendini anlatman gerekir. O yüzden çıkardığım ilk kitabımda, çoğunlukla kendimden bir şeyler sundum. İkinci kitabımda da tamamen yaşadıklarımı anlattım.

"Sözüm Var” adlı şiirinizde şöyle bir mısra var: “Yaz ayında kış yaşanmışlığı var”. Yazın yaşadığınız kışlar nelerdir?
Yaz ayı insanlar için mutluluğu anlatırken, zorlu bir hayat yaşadığım için her daim kıştayım. Mesela solunum cihazına bağlıyım ve yapabildiklerim çok kısıtlı. Ellerimi kullanamıyorum ve kendi yemeğimi kendim yiyemiyorum. Bu ve benzeri durumlar kış yaşadığımın göstergesidir.

“En Güzel Renk Mavidir Mavi” başlıklı bir şiiriniz var. Mavi rengin sizin için anlamı nedir?
Yaşadığım sıkıntılar nedeniyle tutsak gibiyim. O yüzden özgür olmak istiyorum. Mavi rengin özgürlüğü temsil ettiğini düşünüyorum. Gökyüzüne baktığımda kendimi özgür hissediyorum.

Söyleşi: Merhaba Haber

Yorum Gönderme

0 Yorumlar