19 Ağustos 2020 Çarşamba

Türkiye Yayıncılar Birliği'nden İstanbul Sözleşmesi'ne Destek

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından yayınlanan "İstanbul Sözleşmesi yaşatır!" başlıklı açıklamada Türkiye toplumunu İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı kalmaya davet etti.
Yayınlanan davette şu ifadelere yer verildi: "Şiddet sadece ülkemizde değil, tüm dünyada dramatik boyutlara ulaşmış durumdadır ve hızla artmaktadır. Kadınlar ise şiddetin yükseldiği her tarihsel süreçte olduğu gibi saldırıların ilk hedefi olmaya devam etmektedir. Karanlık bir dönemden geçiyoruz! Şiddetin yükseldiği ve en temel insan hakları ihlallerinin sıradanlaştığı bu süreçte; kadına karşı şiddet, ev içi şiddet ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete ilişkin en kapsamlı tanımlamaların yapıldığı İstanbul Sözleşmesi saldırı altındadır. Kadınların en temel hakkı olan “yaşama hakkı” tehdit altındayken, bu hakkı savunan ve koruyan İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar son bulmalıdır. Sözleşme tam ve eksiksiz bir biçimde uygulanmalı ve bu kazanımdan hiçbir koşulda vazgeçilmemelidir! Cehaletin ve eğitimsizliğin beslediği şiddetle mücadelede, yayıncılığımıza da önemli görevler düşüyor. Toplumumuzun bilgi ve kültür birikimini besleyen sektörümüzde toplumsal cinsiyet eşitliğini esas almalı; yaşanan her türlü cinsiyetçi saldırı karşısında birlikte, kararlılıkla durmalıyız. Yayıncılık, hiçbir cinsiyet ayrımcı yasa, davranış ve tutumla bağdaşamaz. Yayıncılığımız cinsiyet ayrımcı hiçbir konuda ve durumda sessiz kalamaz. Türkiye Yayıncılar Birliği olarak kamuoyunu ve yetkili kurumları İstanbul Sözleşmesi’ne bağlı kalmaya ve onu korumaya davet ediyoruz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı