Kitap yorumlarının facebook ve instagram gibi sosyal medya hesaplarından paylaşılmasının moda olduğu son yıllarda bu akıma direnen ve güncelliğini ilk günkü azmiyle koruyan 6 kitap blogunu sizler için sıraladık. Geçtiğimiz on yıl içinde aktifliğini yitiren ve bir köşede atıl vaziyette kalan kitap bloglarını bu yılki yazımızda göz ardı ettik. 


1. ZEMLİCOUS
https://zimlicious.com
Bisküvi denince akla nasıl eti geliyorsa kitap blogu deyince de yıllardır aklımıza ZEMLİCOUS geliyor. Simay Hanım tarafından kurulan blogda projelere de yer veriliyor. Kitap yorumları ve yazarlarla söyleşilerin yer aldığı blog yıllardır güncelliğini koruyor. Blogda projelere de yer veriliyor.

2. MEHTAP VE KİTAP 
https://mehtapvekitap.blogspot.com
Güncelliğini koruyan kitap bloglarında ikinci sırada Mehtap ve Kitap isimli blog yer alıyor. Mehtap blogunda uzun yıllardır kitap yorumları, kitap ve yazar tanıtımlarının yanı sıra alışverişlerinden de bahsetmeyi ihmal etmiyor.

3. KOZMO KİTAP
https://kozmokitap.blogspot.com
Kitap blogu dünyasına yakın zamanda katılan Kozmo Kitap isimli blogda kitap yorumu, alıntılar, kitap alışverişi, kitap tanıtımı, film, şiir, çekiliş, misafir yazar gibi konulara değiniliyor. Kitap blogu yöneticisiyle detaylı bilgiye ulaşamadık. Blog yöneticisini sosyal medyaya tüm gücüyle direndiği için tebrik ediyoruz.

4. YORUM CADISI
https://yorumcadisi.blogspot.com
Yirmi yedi yaşındaki genç kitap sevdalısı Fehiman tarafından kurulan Yorum Cadısı isimli kitap blogunda kitap yorumları, çizgi roman, dizi, film, sanat, mekan, blog turları gibi konulara yer veriliyor. Fehiman Hanım kitaplarla ilkokul yıllarında tanışmış ve benim gibi o da  Jules Verne'in Dünyanın Merkezine Yolculuk'u sayesinde okumayı sevmiş. Fehiman Hanım'ı da sosyal medyaya direnip kitap blogunu güncel tuttuğu için tebrik ediyor, tüm kitapseverlerini Yorum Cadısı'na davet ediyoruz.

5. KİTAP GİBİ
https://gulakca.blogspot.com
Uzun yıllardır okuduğu kitapları blogunda paylaşan Gül Akça Hanım'ın Kitap Gibi isimli kitap blogu da güncelliğini tüm gücüyle korumayı başaran bloglar arasında yer alıyor. Gül Akça Hanım blogunda "Ben burada okuduğum kitaplarla ilgili kısa yorumlar yapıyorum. Kitabın bana hissettirdikleri, yazım dili, yazarın anlatımı gibi subjektif değerlendirmeler bunlar...Bu bloga rastlamış okuyucu için bir fikir verebilir..." bilgilerine yer vermiş. Gül Akça Hanım'ı da sosyal medyaya direnip kitap blogunu güncel tuttuğu için tebrik ediyor, tüm kitapseverlerini Kitap Gibi isimli kitap bloguna davet ediyoruz.

6. OKUYORUM.ORG
https://www.okuyorum.org
2017 yılında kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli mesleklerden bir grup insanla çıktığımız yolculuğumuza güncelliğimizi koruyarak devam ediyoruz.Kitap blogu Okuyorum.org'da kitap yorumları, dergi tanıtımlarının yanı sıra yazar söyleşilerine de yer veriyoruz. Yenilikler peşinde koşmaya devam ediyoruz. Geleneksel hale getirdiğimiz yılın yükselen yazarları anketimize geçen yıl 63 bin 572 çoklu seçim oyla 2019 Yılının Yükselen 10 Yazarını belirledik. Kitap blogu olmayan kitapseverler okuduğu kitaplarla ilgili yorumlarını bizlere ileterek aramıza katılabilirler. Kitap bloglarının sayısının artması dileğiyle. Bir sonraki aktuel yazımızda görüşmek üzere, hoşçakalın.