"GEZMEK DEMEK SADECE ÜNLÜ MEKANLARI GÖRMEK DEĞİLDİR"

Şimdiye kadar 60 ülkeye seyahat eden Gezgin Malik Yavaş, gezmenin sadece ünlü mekanları, camileri, katedralleri, meydanları, müzeleri görmek değil gidilen ülkelerdeki insanların yaşamlarını paylaşmak olduğunu söyledi.
Gezgin Malik Yavaş, Gezi-Yorum Kamboçya Gezi Rehberi
Gezgin Malik Yavaş, Gezi-Yorum Kamboçya Gezi Rehberi
Kitap blogunuz Okuyorum.org olarak Gezi-Yorum Japonya ve Gezi-Yorum Kamboçya Gezi Rehberi kitaplarının yazarı Gezgin Malik Yavaş ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Merhaba Malik Bey, Okuyorum.org takipçileri için bize kendinizi tanıtır mısınız?
Tüm okuyorum.org okurlarına merhabalar. 1952 yılında İzmir’de dünyaya geldim. İlk, Orta ve Lise (Mithatpaşa Sanat Enstitüsü) yıllarım İzmir’de geçti. 1972 Yılında Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’nu kazanıp Ankara’da yaşamaya başladım. O günlerin şartları gereği zorlu bir dönemde okulumu zorla da olsa tamamladım. Manisa Endüstri Meslek Lisesi’ne Elektrik Bölümü Öğretmeni olarak tayin oldum. Yaklaşık 2 yıl süren öğretmenlik yaşamımı noktalayarak özel sektörde çalışmaya başladım. Daha sonraki süreçte, kurduğum kendi firmalarım ile yurtiçi ve yurtdışında elektrik sektöründe faaliyette bulundum. 2005 yılında emekli oldum ama 2010 yılına kadar çalışmaya devam ettim. Bu tarihten sonra da çalışmayı tamamen bırakarak, boş günlerimi, spor yapmak, okumak, seyahate hazırlanmak, seyahat dönüşlerinde seyahatimi bloguma yazmak etkinliklerle doldurmaya çalıştım. Bunlara ek olarak, son dönemde Japonya ve Kamboçya isimli iki seyahat kitabımı yazdım. Ayrıca sevdiğim etkinliklerden müziğe daha fazla zaman ayırdım ve 60 yaşımdan sonra UD, nota, bona, usul ve makam dersleri aldım ve artık kendime UDİ diyebilirim. Halen İzmir’de biri THM diğeri TSM olmak üzere iki koro çalışmasına gidiyorum. Koroların konserlerinde korist ve solist olarak yer alıyorum. Halen İzmir’de yaşıyorum. Evliyim, iki erkek evladım ve ikisi erkek, birisi kız üç torun sahibiyim.
SEYAHATNAME, www.tantalos45.blogspot.com
SEYAHATNAME, www.tantalos45.blogspot.com 
Seyahatlerinizi yazmaya ne zaman başladınız? Sizi yazmaya yönlendiren sebepleri merak ediyoruz. 
Çalışma yaşamım içinde de fırsat buldukça seyahat eden birisiydim. Ancak iş yaşamından tamamen ayrılınca daha çok seyahat yapma fırsatı buldum. Daha önceleri paket turlarla yaptığım seyahatleri, artık yalnız, eşimle ve bir veya birkaç arkadaşımla gerçekleştirmeye başladım. Bu seyahatlere hazırlanırken, uzun süreçlerde gideceğim ülkeleri inceliyor ve gezme için ne kadar süre yeteceğini hesaplıyor ve ona göre de program hazırlıyordum. 2013 yılında Türkiye’ye yakın Yunan adalarını gezme planı yaparken, aradığım bilgilere ulaşmada sıkıntı yaşadım. Hazırlıksız bir şekilde “Şu Ada Senin, Bu Ada Benim” ismini verdiğim bir geziyi, Samos, Leros, Kalimnos ve Kos adalarını gezerek gerçekleştirdim. Bu seyahatimi, gidecek arkadaşlarıma faydalı olması düşüncesiyle, düz bir yazıyla facebook’ta paylaştım. Küçük oğlum Bilgisayar Mühendisi Deniz Yavaş, bana bir blog açmamı ve orada paylaşmamı önerdi. Ben de adı SEYAHATNAME olan, www.tantalos45.blogspot.com isimli bir blog açarak seyahatlerimi orada paylaşmaya başladım. Aldığım yapıcı eleştirilerle de bloğumu daha iyi bir hale getirdim ve şimdiye kadar gezdiğim 200’ün üzerinde yerleri burada paylaştım.
Yazılarıma karşı gösterilen ilgi nedeniyle hevesim ve cesaretim daha da arttı. Bu motivasyonla seyahat yazılarımı kitaba dönüştürmeye götüren bir süreç yaşadım.
Malik Yavaş, Japonya
Malik Yavaş, Japonya
Gezdiğiniz ülkelerden sizi en çok etkileyen ülke hangisiydi?
Bir seyyah olunca tabii ki en çok karşılaştığım soru bu oldu. Japonya’ya gidinceye kadar bu soruya “İsviçre” cevabını veriyordum. Ama Japonya’dan sonra bu soruyu en beğendiğim ilk üç ülke hangileri diye sorduklarında, 1- Japonya, 2-Japonya,3-Japonya diyorum artık.  Bu nedenle ilk kitabımın Japonya olmasına karar verdim. Sorunuzun detaylarını bu kitabımda paylaştım.
Gezi-Yorum Japonya, Malik Yavaş
Gezi-Yorum Japonya, Malik Yavaş
Gezi-Yorum Japonya kitabınızın ardından serinin ikinci kitabı olan Kamboçya Gezi Rehberi geçtiğimiz aylarda raflardaki yerini aldı. Okuyucularımıza kısaca kitabınızdan bahseder misiniz?
Kamboçya yine beni en çok etkileyen ülkelerden biri oldu ve bu nedenle ikinci bir seyahat kitabı yazmaya karar verince bu ülkeyi yazmak istedim. Kitabımdaki Önsözde de yazdığım gibi, 70’li yıllarda hem kendi ülkemiz, hem de dünya’da siyasi anlamda büyük gelişmeler ve değişimler söz konusuydu. Bir üniversite öğrencisi olarak bunlardan uzak durmam söz konusu olamazdı ve bu anlamda hem Türkiye’de hem de dünyadaki gelişmeleri takip ediyordum. Kamboçya’da Pol Pot önderliğinde Kızıl Khmerler’in yaptığı devrimi coşkuyla karşılayanlardan biriydim. O dönemde bilgiye ulaşmak da oldukça zordu tabii. Kamboçya seyahatimde, bizim uzaktan az buçuk bilgiyle bildiğimiz, veya taraf olarak verilen bilgilerin, oradaki yaşananlarla tam örtüşmediğini gördüm. İşte tam da bu nedenle ikinci kitabımı Kamboçya olarak belirledim. Zaten kitaplarımı, sadece gezi bilgileri veren kitapları olarak değil, orayı yaşayarak gezen birinin yorumları olarak yazıyorum.
Gezi-Yorum Kamboçya, Malik Yavaş
Gezi-Yorum Kamboçya, Malik Yavaş
Gezi kitaplarınızda okuyuculara gideceği ülkeye hangi güzergah üzerinden nasıl gideceğini ve maliyetleri çok detaylı bir şekilde aktarmışsınız. Gezi planlarınızı nasıl hazırlıyorsunuz? Dünyayı gezmeyi planlayan gezginler için önerileriniz var mı?
Önce hangi ülkeleri gezmem gerektiğini düşünüyorum. İlgimi çeken ülkeleri öncelik sırasına göre diziyorum. Yaz dönemiyse Kuzey, kış dönemiyse Güney bölgesindeki ülkeleri tercih ediyorum. Böylelikle soğuk kış günlerini daha sıcak ve sıcak yaz günlerinde de serin ülkeleri gezmiş oluyorum. 
Geziye başlamadan bazen aylarca hazırlık yapıyorum. Örneğin Japonya’yı tam üç ay çalışmıştım. Böylelikle hazırladığım gezi planlarım çok dolu oluyor ve gezdiğim yerleri bilinçli bir şekilde geziyorum. Her seyahatimde koltuğumun altında veya bilgisayarımda kalınca bir gezi dosyam oluyor.
Kendine gezginim diyenlere zaten söyleyecek bir önerim olamaz. Çünkü onlar da benim bakışımda olduğu gibi hazırlanıyorlardır bu seyahatlerine. Ancak yurt dışına turlarla giden ve gezgin olmak isteyen turistlere, öncelikle “cesaret” diyorum.
Birçok insan başına bir şey gelecek korkusuyla yalnız başına seyahat edemiyor. Bu nedenle tur firmalarıyla bunu gerçekleştirmek zorunda kalıyorlar. Dolayısıyla tur firmalarının sığ tur programları içinde, “gez’miş” gibi oluyorlar.
Gezmek demek, sadece ünlü mekanları, camileri, katedralleri, meydanları, müzeleri görmek değil bana göre. Tabii ki ben de bu önemli mekanları da geziyorum elbette. Ama gittiğiniz ülke insanlarının yaşamlarını paylaşmıyorsanız, büyük bir eksikle geri dönüyorsunuz demektir. Ben gittiğim ülke halkıyla iç içe olmayı, onlarla sohbet etmeyi çok seviyorum. Ülkeyi sadece okuyarak ve görerek değil, yaşayarak öğreniyorum. Seyahatlerimde ulaşımlarda ucuz olanı tercih ediyorum. Otellerdeki yıldız sayısı beni ilgilendirmiyor, bana temiz bir oda, yatak ve banyo yetip artıyor bile.

Sıradaki gezi kitabınızda okurlarınızı hangi ülke deneyimlerinizi paylaşacaksınız?
Sırada yine önemsediğim bir ülke olan Vietnam var. Bu yıl yaptığım Malezya gezimizde tanıştığımız Vietnamlı kız Nhung Chu’nun da katkılarıyla hazırlıyorum bu kitabımı. Yakında hazır duruma gelecek olan bu kitabımın bu nedenle de daha ilginç olacağını düşünüyorum.

Malik Yavaş olarak mutlaka gerçekleştiremediğiniz hayalleriniz, düşleriniz vardır. Hayattan beklentileriniz nelerdir?
Aslında, keşke şunu da yapsaydım dediğim bir şeyler yok doğrusu. Dünyanın tüm ülkelerini gezmeyi çok istiyorum ama yaşım gereği bunu gerçekleştiremeyeceğimi biliyorum. Gücümün yettiği yere kadar bu seyahatlerimi gerçekleştirmeye çalışacağım. Artık nereye kadar olursa, o kadar olacak.

Okuyorum.org okuyucuları için sorularımıza verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.
Okuyorum.org olarak kendimi tanıtma olanağı verdiğiniz için ben teşekkür ederim. Okuyucularınıza da selam ve saygılarımı sunuyorum.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar