17 Mart 2020 Salı

Hıristiyan Türkler ve Papa Eftim Kitap Yorumu Foti Benlisoy-Stefo Benlisoy

Hıristiyan Türkler ve Papa Eftim Foti Benlisoy-Stefo Benlisoy
Hıristiyan Türkler ve Papa Eftim Foti Benlisoy-Stefo Benlisoy
Biraz da gündemin dışına çıkalım. Foti ve Stefo Benlisoy'un yazdıkları "Türk Milliyetçiliğinde Katedilmemiş Bir Yol 'Hıristiyan Türkler ve Papa Eftim' kitabını okuyorum. Kitap oldukça zengin bir içeriğe sahip. Bu araştırma inceleme kitabı maalesef başlı başına objektif kalınamamış ve yanlı olarak yazıldığını düşünüyorum. "Türklerin Anadoluyu istila ettiklerinde Yunanca konuşanların dillerini kesme tehditlerinden söz etmış!... Kitap kapağındaki fotoğraf Nevşehir Derinkuyu İlçesindeki Üzümlü Kilise önünde dini ayini göstermektedir. Türkler eğer öyle bir girişimde bulunsalardı sözünü ettiğim kilisenin icinde bulunan bir mermerin üzerine Yunanca yazıya müsade etmezlerdi. Kitap;Orta Anadolu da yaşayan yer yer (bir kısım) Karamanlıların yani Türkçe konuşan,Türkçe dua eden Rumların yani Hıristiyan Türklerin aslında Türk değil Yunan oldukları gayretini gütmektedir. Mübadele şartları gereği Karamanlılar yerlerinden Yunanistan'gönderildi. Bu mübadele birçok nedene dayanmakla birlikte en önemli tezlerden biri Yunanistan da o yıllarda zulüm gören Müslümanların durumu diğer bir diğer tez de Yunanlıların Anadolu'yu işgali sırasında Karamanlı olmayan Rumların taşkınlık yaparak Yunan işgaline destek vermeleridir. Kitabın yazarı zaten bu konuda Türkleri istilacı olarak nitelendirmek de yanlı tutumunu ortaya koymuştur.
Yorumlayan: Osman AytekinHiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı