Bir Tatlı Tebessüm Salman Kapanoğlu

Bir Tatlı Tebessüm Mizah İzahtır Salman Kapanoğlu
Bir Tatlı Tebessüm Mizah İzahtır Salman Kapanoğlu
Yazar Selman Kapanoğlu Bir Tatlı Tebessüm Mizah İzahtır ismini verdiği kitabında öğrencilik, öğretmenlik ve sunuculuk döneminde başından geçen olaylara karşı sergilediği mizahi yaklaşımı kendine özgü diliyle okuyucuya aktarmış.Öğrencilik Hikayeleri, Öğretmenlik Hikayeleri, Hayata Dair Hikayeler ve Sunuculuk Hikayeleri olmak üzere dört bölümden oluşan mizah kitabını okurken yazarın yaşadığı döneme seyahat ediyorsunuz. Öğrencilik hikayelerinde öğrencilik döneminizi hatırlıyor, öğretmenlik dönemi hikayelerinde ise o espriler art arda gelirken Selam hocanın öğrencileri gibi kahkahayı patlatıyorsunuz. Kitapta en çok beğendiğim esprileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bende Olsam Çalışmazdım başlıklı hikaye:
- Oğlunuz neden ders çalışmıyor araştırdınız mı hiç?
- Nesini araştıracakmışım veledin. Her imkan kendi için. Özel sıcak oda, televizyon, çanak anten, müzik seti, bilgisayarın üç beş çeşidi daha be yapayım hocam...
Seferiyim isimli hikayede bir saatlik program bekleyen seyirciye cevap:
- Seferi olduğum için programın yarısını yaptım.
İmamların dilinden isimli hikayede imamlara tiyatroda ki replikleri  yaptırmaya çalışan hocanın bulduğu yöntem:
- Osman Hocam, burasını bir elif değil dört elif miktarı uzatacaksın.
Valiye verilen Şekspir cevabı Şeks bir Ben İki. Kayserili karpuz satıcısı çocuktan karpuzların kelek olup olmadığını Diyet Karpuz var mı diyerek anlaması.Önce Hanımın Kaynanasına Gideriz esprisi ve son olarak senin araba namaz kılıyor mu benim Reno Clio esprisi beni çok güldürdü. Yazarın "Siz benim bildiğimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız" hadisi şerifiyle bitirdiği ve sizlere Kahramanmaraş'ı tanıma fırsatı verecek bu mizah kitabını mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar