Ceyda Subaşı: “Aşk Olsun Paris” Yarı Yaşanmış Bir Kurgu Romanı

Avanos Belediyesi tarafından düzenlenen “Okuyorum, Okutuyorum” projesi kapsamındaki kitap tanıtım ve söyleşi etkinliğine katılan Yazar Ceyda Subaşı ile Okuyorum.org takipçileri için röportaj yaptık.
Ceyda Subaşı aşk aşk olsun paris
Ceyda Subaşı - Aşk Olsun Paris - Avanos 2017

Ceyda hanım Avanos’a hoş geldiniz. Okuyorum.org takipçileri için bize kendinizi tanıtır mısınız?
Ceyda Subaşı, ben 1983 İstanbul doğumluyum. Eşim ve kızımla birlikte İstanbul’da yaşıyorum.
“Aşk Olsun Paris” isimli kitabınız yayınlandı. Kitabınız hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Tabi, “Aşk Olsun Paris” romantik komedi tadında bir roman. Paris’te geçen bir deneyimi anlatıyor aslında. Melda isimli başkarakter hayatın monotonluğundan ve ailesindeki karışıklıklardan sıkılıp Paris’e yerleşmeye karar veriyor. Orada aşk arayışı, iş arayışı var. Birçok sürprizle karşılaşıyor. Onun ağlamasına, gülmesine, aşık olmasına tanıklık ediyoruz. Kitabım romantik komedi olmasının yanında bir Paris rehberi gibi tasvir ediyorum. Çünkü Paris’i anlatıyor aslında Melda’nın yaşantısını, deneyimini anlatırken sizi o mekanlarda gezdiriyor. Okuyanlar Paris’e gitmiş kadar olduk sayende diyorlar, bu da beni çok mutlu ediyor.

Romanlarda anlatılanlar bazen kurgu oluyor, bazen de yaşanmış olaylar oluyor. “Aşk Olsun Paris” hangisi, kurgu mu, yaşam hikâyesi mi?
Ben iki sene boyunca Paris’te yaşadım. Yaşadıklarımın hepsini Melda’ya yaşattım ve Melda yaşamış gibi anlattım romanda. Kendim yaşamış gibi de anlatamazdım çünkü romanın bir kısmı da kurgu aslında.

Bundan sonrası için hedeflediğiniz, yazmak istediğiniz veya üzerinde çalıştığınız bir eser var mı? Yeni bir projeniz olacak mı?
“Aşk Olsun Paris”in devamını yazmak istiyorum. Şuanda da hazırlıklarım başladı. İnşallah yakın zamanda.

Okuyorum.org takipçilerine sizin sevdiğiniz bir kitapta olabilir, okumaları için önerebileceğiniz bir kitap var mı?
Ben Canan Tan’ın kitaplarını beğeniyorum. Canan Tan’ın “Piraye”si mesela, Nermin Bezmez’in Seyit ve Shura’sı, Naşide Gökburak’ın dönem kitaplarını seviyorum. İçinde aşk olan dönem kitaplarını okuyorum daha fazla. Bunları önerebilirim.


Ceyda hanım, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Ercan KILIÇLI - Gazeteci
www.serbestmuhabir.com 
Ceyda Subaşı aşk aşk olsun paris

Yorum Gönderme

0 Yorumlar