27 Eylül 2019 Cuma

Sevdalinka: Bosna Tarihine Kulin Gözüyle Bakış

Ayşe Kulin, Sevdalinka isimli kitabında Yugoslavya'nın bölünme sürecinde Bosna'da yaşayan Gazeteci Nimeta'nın yaşamı üzerinden federasyonun yıkılış süreci ve Sırpların müslüman Bosna halkına yaptığı zulümleri gözler önüne seriyor.
Ayşe Kulin, Sevdalinka
Bosna Televizyonu'nda muhabir olarak görev yapan Nimeta ve mühendis eşi Burhan ile mutlu mesut yaşadıkları dönemde federasyon ordusunun Sırp kontrolüne geçmesinin ardından başlayan Irkçılık söylemleri ve taşkınlıklarla ilk olarak Slovenya'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle Yugoslavya'dan kopuşlar başlamıştır. Hırvatistan'ın da bağımsızlığını ilan etmesinin ardından kendisini savaşın içinde bulan Bosna halkı Aliye İzzetebegoviç'ten somut bir adım beklemektedir. Basın mensubu olarak gelişmeleri takip eden Nimeta'nın ilk görüşte aşık olduğu Hırvat meslektaşı Stefan'a aşık olmasıyla hayatında çıkmaza girer. Bosna'da savaşın başlamasıyla Sırpların zulmüne uğrayan halkın yaşadığı acıları gerçek yüzüyle okura aktaran yazar, kitabın 255 ile 300. sayfaları arasında kitabın ana hikayesinden koparak Ban Kulin'e kadar uzanan Bosna halkının tarihine yer veriyor. Yugoslavya'nın yıkılış sürecini ve Bosna Hersek tarihini merak ediyorsanız mutlaka okumanız gereken bir eser, tavsiye ediyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı