Kitap Bastırmak İçin 10 Adım

Hayalinizdeki kitabı yazdınız ve yayın sürecinde hata yapmak istemiyorsanız bu makalemizi sonuna kadar okumanızı öneriyoruz.
Kitap Bastırmak, Kitap Yayınlatmak
Kitap Bastırmak, Kitap Yayınlatmak İçin 10 Adım
Öncelikle kitap çalışmanızın tamamlanmış olması gerektiğini en baştan belirtelim. Kitabınıza etkili bir isim bulduktan sonra birkaç yakınınıza eleştirisel anlamda okutmanızda fayda var. Gelen eleştirilerin ardından yapacağınız güncellemenin ardından yazar profili oluşturmalısınız. Yayın evlerine göndereceğiniz 2 word ya da pdf dosyasında birinde tamamlanmış kitap dosyanız diğerinde sizi tek sayfada kısaca anlatan bir öz geçmişinizin olmasında fayda var. Bu aşamaları tamamladıysanız kitap bastırma, yayınlama süreciyle ilgili 10 adıma geçebilirsiniz:
KİTAP BASTIRMAK İÇİN 10 ADIM
1- Kitap dosyanız bilgisayar ortamında (word yada pdf) yazılmış olmalı.
2- Kitap dosyanızın giriş bölümünde eserinizin kısa bir özeti yer almalı. Bu özet bilgi eserinizi inceleyecek editörün işini kolaylaştıracaktır.
3- Kitap dosyanızı posta yoluyla mı yoksa elektronik ortamda e-mail yoluyla mı göndereceğinize karar vermelisiniz. Eserinizin izinsiz başkaları tarafından yayınlanmasında endişe ettiğiniz için taahütlü posta yoluna karar vermiş olabilirsiniz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte e-posta yazışmaları da belge niteliği taşıyor. E-posta ile gönderdiğiniz eserinizi "Bilişim suçları" yasasından dolayı kimse izniniz olmadan yayınlamaya cesaret edemeyecektir. Eserinizi şüphe duymadan yayınevlerine e-posta olarak gönderebilirsiniz, bu süreci hızlandıracaktır.
4- Kitabınızı e-posta yoluyla göndermeye karar verdiyseniz yayınevlerinin iletişim bilgileri gerekiyor. Yayınevleri listesine kitapyurdu, idefix gibi online kitap satış sitelerinden ulaşabilirsiniz. Kısa bir google aramasından sonra yayınevleri sitelerinde e-posta adreslerini göreceksiniz.
5- Eserinizi yayınevlerine e-posta gönderdikten sonra belirli bir süre beklemeniz gerekiyor. Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi gibi yayınevleri ortalama 3-6 ay süre aralığında dosyalarınıza yanıt veriyor. Dosyaların büyük bir çoğunluğuna da ret cevabı veriliyor. 6 ay bekletme ve ret cevabının otomatik verildiğini düşünüyoruz. Kısacası büyük yayınevlerinden bir referansınız yoksa boşu boşuna 6 ay bekleyebilirsiniz.
6- Gönderdiğiniz tüm yayınevlerinden birisi eserinizi yayınlamayı kabul ettiyse mutlaka telif sözleşmesi imzalamalısınız. Telif süresini beş-on yıl gibi uzun tutmamanızda fayda var. İlk eserinizde sözleşme süresi ortalama 1 yıl olarak belirleyebilirsiniz.
7- Artan maliyet ve ithal kağıt nedeniyle bazı yayınevleri sizden eserinizin basım maliyetini talep edebilir. Kitap baskı maliyetinin uçuk bir rakam olmamasına dikkat etmelisiniz. Kitap baskı maliyeti sayfa sayısına göre değişmektedir. Kırmızı Leylek Yayınları'ndan aldığımız kitap baskı ücretleriyle örnek vermek istiyoruz. Bin adet basılacak 80 sayfalık standart bir kitap için ortalama maliyet 4 bin liradır. Bu ücretin içinde matbaa, kapak tasarımı, editörlük ve dağıtım giderleri bulunmaktadır. Örnek kitap baskı maliyeti aşağıdaki tablodaki fiyatlara yakın ücretlerse düşünmeden kabul edebilirsiniz.
Kitap Basım Fiyatları Örnek Tablosu
Kitap Basım Fiyatları Örnek Tablosu
8- Yayınevi sözleşmesini imzalamanızın ardından süreç başlıyor. Yayınevi ıslak imzalı sözleşme ile Kültür Turzim Bakanlığı'na adınıza ISBN numarası ve bandrol almak için başvurur.
9- ISBN ve bandrol alınmasının ardından eseriniz matbaa tarafından basılarak Kitapyurdu, İdefix gibi online satış sitelerinin dağıtımcı şirketlerine teslim edilir.
10- Yazarın kitabının basılması ortalama 1 ay sürer. Basılmasının ardından satışa sunulması ise dağıtımcı firmaya göre ortalama 2 hafta sürmektedir. Yazar kitap basım maliyetini kendisi karşıladıysa yayınevinde dilediği kadar kitabı talep edebilir. Kalan miktar online satış sitelerinde satışa sunulmak üzere dağıtımcıda kalmaktadır. 

Kitap blogunuz Okuyorum.org olarak kitap bastırmak ile ilgili izlenmesi gereken 10 adımı kısaca sizlere aktarmaya çalıştık, umarım faydalı olabilmişizdir. Kitabınızın basımının ardından yapmanız gereken sosyal medya hesapları açmak ve tanıtım yapmak. Bir sonraki yazımız KİTAP BASIM FİYATLARI ne kadarı okuyarak süreç ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar