12 Mart 2019 Salı

Otomatik Portakal Anthony Burgess

Düşünen bir varlık olan insanın seçme özgürlüğü elinden alındığında neler olur? 
Toplum düzenini bozmayan "ideal birey" iyi insan mıdır? Pavlov'un Klasik koşullanmasını bilirsiniz; etki-tepki kanunudur hani. Aralarında ilgi bulunmayan iki farkli şey arasında bir bağlantı kurulur ve organizmaya tepki vermesi "öğretilir." Ayıların oynaması, köpeklerin avlanan kuşu getirmeleri hep bu koşullama yoluyla öğretilir.
Şiddete eğilimli dört gencin gerçekleştirdiği eylemler tüm çıplaklığıyla anlatılır kitapta. Toplumun düzenini bozan bu suç makinelerinden Alex (anlatıcı) henüz ispatlanmamış 'Ludovico Tekniği' ile ıslah edilmeye çalışılır. Pavlov'un kanunlarından esinlenerek hazırlanan bu teknik ile topluma faydalı, uysal, işkence eden değil iskence göreni tercih edebilecek bir insan olur. Bir yanağına vurulduğunda diğerini çevirecek ideal insan tipi. İktidarın da hem bu sayede giderleri azalacaktır. Suçlar azalacak ama insanlar, kötülükten kendi tercihleri ile uzaklaşmayacaklardır. Yani bir tür "Otomatik Canlı" haline geleceklerdir. Toplum düzeldi, insanlar uysal. Her şey yolunda artık. Makineler işliyor. Çarkların yağları(×××) hemen her gün yenileniyor. İliklerimize dek akıyor. "Dikizleniyoruz" da. Alexvari dersek, "Eee ne olacak şimdi ha?"

ANTHONY BURGESS
OTOMATİK PORTAKAL
TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
168 SAYFA
   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı