Dördüncü Yıldız Raphael Honigstein

DÖRDÜNCÜ YILDIZ
Alman Futbolunun Kendini Yeniden Keşfi ve Dünyayı Fethi

2014 Dünya Kupası'nda Almanya bir kez daha Dünya Şampiyonu olurken, milli formalarına Dördüncü Yıldızı takmaya hak kazanıyorlardı. Ancak her şey, İngiliz golcü Gary Lineker'in dediği gibi basit değildi; 

"Futbol basit bir oyundur; 22 adam 90 dakika boyunca bir topun peşinde koşar ve sonunda her zaman Almanlar kazanır."
İthaki Yayınları'nın Futbol Kültürü dizisinden harika kitaplar çıkmaya devam ediyor ve ben okumaya yetişemiyorum. İşte onlardan biri, hatta benim en çok ilgimi çeken diyebilirim. Çünkü adına süper dedikleri Türkiye Birinci Futbol Ligi'nden umudumu kestiğimden beri en çok takip ettiğim futbol ligi, Alman Futbol Ligi olmuştur. Nedeni çok basit, orada oynayan Türk oyuncular ve tabi ki oynanan futbol. Takım tuttuğumu söyleyemem ama takip ettiğim takımlarım var; Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen ve Borussia Mönchengladbach gibi.. Tabi ister istemez Bayern Münih'i de takip etmek zorundayım.

2000'li yıllarla birlikte ciddi bir krizle karşı karşıya kalan Almanlar'ın, 2014 yılında Dünya Şampiyonu olmaya kadar giden çalışmalarının öyküsünü anlatır bu kitap. İyi bir planlamayla bilim ve sporu birleştiren Almanlar, aslında bize de yapılması gereken çalışmaları örnekliyorlar. İyi planlama yapacak insanlarımız var, bilim insanlarımız var, iyi sporcularımız da var.. Peki sorun nedir?.. Biliç'in tespiti doğru olabilir; 

"Yetkililerin bilgisi yok, bilgililerin yetkisi yok."

Bu kitabı her futbolsever okumalı, ama en çok taraftarlar okumalı, bütün taraftarlar. Çünkü çoğu, futbolu bilgisayar oyunu sanıyorlar. En iyi transferlerle en iyi sonucun alınacağını sanıyorlar. Oyunda belki böyle oluyordur, ama gerçekte olmadığı yıllardır tekrar tekrar ıspatlanıyor adı süper olan ligimizde.

Bu kitabı okurken futbolseverlerin karşılaşacağı isimlerin bir çoğu günümüzde hala aktif futbol yaşamlarını sürdüren futbolcular ve belli görevleri sürdüren futbol insanları. 

Futbolseverler için kaçırılmaması gereken bir kaynak..
DÖRDÜNCÜ YILDIZ
Alman Futbolunun Kendini Yeniden Keşfi ve Dünyayı Fethi
Raphael Honigstein
Çeviren Bora İşyar
İthaki Yayınları
344 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Bandırma Gezi

Yorum Gönderme

0 Yorumlar