Yer Altında Bir Şehir Osman Aytekin Roza Çocuk

Küçük Elif'e öğretmeni yaşadığı şehirdeki yer altı şehrini araştırması için ödev verir. Elif ödevini tamamlayabilmek için babası Yavuz'dan yardım ister. 
Elif'in babası eski tarihte Melegübü (Derinkuyu) adı verilen ilçedeki yer altı şehrinin bir tavuğun kaybolması sonucu tesadüfen bulunuş öyküsünden başlayarak Eneği(Kaymaklı) ve çevredeki diğer yer altı şehirleriyle ilgili bilgiler paylaşır. Diyalog aralarında Nevşehir'de 60 yer altı, Aksaray'da 46, Niğde'de 35, Kayseri'de 23, Kırşehir'de 5, Yozgat'ta 4 yer altı şehri olduğu gibi bölgeyle ilgili detaylı bilgiler genç okuyucularla paylaşılır. 
Bir yolculuk sırasında yolu Kapadokya'ya düşen Xenophon'un On Binlerin Dönüşü (Anabisis) eserinden de satırlara yer verilen kitabın o satırlarını sizlerle paylaşmak istiyorum:" Evler yer altıda idi, kapıları kuyu ağzı gibi dar, alt tarafı genişti. Hayvanlar için yollar kazılmıştı, faka insanlar merdivenlerle iniyorlardı, evin içinde keçiler, koyunlar, sığırlar ve kümes hayvanları çocuklarla karmakarışıktı. Hayvanlar evin içinde kuru otla besleniyordu. Birçok buğday, arpa, kuru sebzeler ve arpa şarabı ele geçti. Şarap çömlekler içinde duruyor, üstünde arpa taneleri yüzüyordu."
Kapadokya'da binlerce yıl öncesinden günümüze gelen yer altı şehirlerini, meraklı bir çocuğun gözlemiyle okuyucuya sunan bu eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
Yer Altında Bir Şehir
Osman Aytekin
Roza Çocuk Yayınları
46 Sayfa
Yorumlayan İsrafil Baran

Yorum Gönderme

0 Yorumlar