Öykü Gazetesi Aralık 2018 27.Sayı Yorumu

Öykü Gazetesi'nin bu sayısında birkaç öykü dışında hepsini beğenerek okudum. Beni en çok Amerika'da evlenmiş bir gencin bebeğine, annesi tarafından kırkı çıktıktan sonra yapılan ritüelin anlatıldığı Tuba Aksu tarafından kaleme alınan Kırkı öyküsü güldürdü.
Öykü Gazetesi Aralık 2018 27.Sayı
Öykü yazma teknikleri üzerine çaba sarf ettiğim son günlerde ünlü öykücülerin kitaplarından sıyrılıp yönümü öykü dergi ve gazetelerine verdim. Bugünden sonra düzenli olarak Konu:Öykü Gazetesi ve Hece Öykü Dergisi'nin müdavimi olmaya ant içiyorum.
William Faulkner'in "Ciddi bir incelemeden sonra, öykünün en güç, yazarını en sık denetime sokan düzyazı türü olduğunu anladım." sözüyle başlayan Öykü Gazetesi'nin bu sayısında Faruk Duman "Kaptan Kanca'nın Bir Macerası", Uzun Hasanoğlu'nun "Ücra Pencere", Murat Yalçın'ın Kontrol Kaleminde Yazarsız Kitaplar, Demet Çizmeli'nin Harf Kuyumcusu, Gökçe Ceylan'ın Masanın Türküsü, Alper Erdoğan'ın Tatavla'da Bir Kuyu, Neslihan Önderoğlu'nun Adem'in Yüzü, Deniz Tarsus'un Görünür Olması İçin İkna Edilmesi Gereken Hayaletler, Berna Durmaz'ın Kırık Yeri, Tamirat Haftası Emirhan Burak Aydın,  Baran Güzel'in Semih Öztürk ile Kısa Konuşmaları, Kırkı Tuba Aksu, Ercan Yılmaz Define Adası, İlhan Durusel Parnas Dağı'na, Parnas Dağı'na, Remzi Karabulut Renkli Sevincimizin, Ağabeyimle Bazı Akşam Diyalogları Onur Tuğrul Karabıçak, Bizim Güzel Özrümüz Onur Çalı, Çirkin Kuğu'ya Dair İmgeler, İbrahim Candan, Soru Hakan Derya Ömürlüoğlu, Takip Batuhan Sarıcan, Müellif Kitabevi Atakan Boran, Oyundan Sonra Faruk Turinay, Öykücek köşesinde M.Sadık Aslankara Doğan Yarıcı, Rüya Hırsızı Lokman Baybars yer alıyor.
Bu sayıda birkaç öykü dışında hepsini beğenerek okudum. Beni en çok güldüren öykü Amerika'dan evli bir gencin bebeğine annesi tarafından kırkı çıktıktan sonra yapılan ritüelin anlatıldığı Tuba Aksu tarafından kaleme alınan Kırkı öyküsü oldu.
Neslihan Önderoğlu'un Adem'in Yüzü öyküsünü okurken düşünürken üzüldüm. Demet Çizmeli'nin Harf Kuyumcusu'nu okurken gazetelerin basılırken kullanılan eski teknolojiyi hatırladım. Emirhan Burak Aydın'ın Tamirat Haftası'nda ayrılık acısını tekrar tattım.
Yazı İşleri Sorumlusu Baran Güzel, Yayına Hazırlayan ekip Faruk Duman, Ercan y Yılmaz Zeynep Gülçin, Grafik Tasarım Yeliz Akın'a bu güzel çalışmayı ülkeye kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle hoşça kalın...
Yorumlayan İsrafil Baran

Yorum Gönderme

0 Yorumlar