Hece Öykü Dergisi Aralık 2018-Ocak 2019 Sayı 90

Öykü alanında kendini geliştirmek isteyen yazar ve yazar adaylarının mutlaka okuması gereken bir dergi çalışması. İki ayda bir yayımlanan 162 sayfalık derginin içerisindeki öyküler,söyleşiler ve kitap değerlendirmeleri oldukça doyurucu.
Hece Öykü Dergisi Aralık 2018-Ocak 2019 Sayı 90
Merhaba öykü dostları. Öykü Gazetesi'nin ardından Hece Öykü Dergisi'ni sizler için elimize aldık. Rasim Özdenören'in Kafka'nın Bir Küçürek Öyküsü ile okuyucuyu selamlayan dergide, Necati Mert Gelen Yolcu isimli öyküsünde bir otobüste yaşanan muavin yolcu gerginliğini iliklerinize kadar hissettiriyor. Topal bir delikanlının gözleri görmeyen bir kıza duyduğu aşkın anlatıldığı Çakıllar Elmas Olur (Mihriban İnan Karatepe) öyküsüyle üzülecek, Abdullah Harmancı'nın Kanyon Halkı isimli farklı öyküsüyle yaşamın gerçekleriyle yüzleşeceksiniz. Burhan isimli öyküde ölmek üzere olan sıradan bir insanın son günlerine tanıklık edecek, Üzgünlük isimli öyküde ise boşanmış bir kadına toplumun bakışını tekrar hatırlayacaksınız. Bir Evin Makus Tarihi'nde kiracılarıyla duygusal bağ kuran tarihi bir evin gözünden yaşamlara tanıklık edeceksiniz. Öykü ve Vicdan'da öykünün olmazsa olmazı vicdan ögesi öyle güzel dile getirilmiş ki mutlaka okumanızı öneririm. 
Yazar Mustafa Çiftçi ile öykü üzerine yapılmış yapmacıklıktan uzak samimi sohbeti okurken kendini beğenmiş yazarları okuma listenizden çıkartabilirsiniz. Söyleşide çok doğal ve faydalı bilgilere yer verilmiş. Bu söyleşi vesilesiyle yazarı okuma listeme eklemiş oldum. Toplantı köşesinde ise Soner Oğuz'un Eksik Bir Seramoni kitabı üzerine değerlendirmelere yer verilmiş. Kitabın sonlarına doğru Hece Öykü'de İlkler başlığıyla ilk kez öyküsü yayımlanan yazarlara yer verilmiş. Derginin sonunda mükemmel kitap tanıtım yazıları sizleri bekliyor.
İki ayda bir yayımlanan derginin müdavimi olduğumu belirtir, mutlaka sizlerinde okumasını tavsiye ederim. Yeni sayının çıkmasını iple çekiyorum. Yeni sayı değerlendirmesinde görüşmek dileğiyle, iyi okumalar dilerim...
Yorumlayan İsrafil Baran

Yorum Gönderme

0 Yorumlar