Bir Değirmendir Bu Dünya Cahit ZARİFOĞLU

Kitap, yazarın 1977-1984 yılları arasında çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanan siyasi ve güncel yazılarından oluşuyor.
Şiirlerinden, hikayelerinden, hayal ve anilarindan tanidigimiz Zarifoğlu'nun bu kez dünyaya bakısini öğreniyoruz. Onun İslam, ülke ve dünya meseleleri hakkındaki görüşlerine taniklik ediyoruz. Malumunuz olduğu üzere, bugün herkes siyasetci herkes tarih ve analiz uzmani. Bilgiden fikre gidişat yok. Sıkı bir ideolojiden bilgiye gidiş var. Hatta daha da ileri gidelim isterseniz: "Okuyan da ayni okumayan da ayni nerdeyse." Ondan degil midir ki zaten, ideolojilerin "izm"lerin mahkumu olmak, bizi okumayanla nasil da ayni seviyede tutuyor. Bir taraf uhrevici, bir taraf sekuler. "İzm'ler , Turk aydini uzerine giydirilmis deli gömlekleridir." (Cemil Meric)
Filistin, Rusya, Abd, Avrupa ve Arabistan. Bir de RİO KARNAVALİ'ni anlatiyor ki, hic bu açıdan bakmamistim o karnavala. Nelere temas etmiyor ki Zarifoğlu... Dönemiyle ilgili nokta tespitleri sunuyor bize. Ozellikle Maraş isgali ve Hama'da yapilan zulmü okurken gozlerinizin önünde sahne sahne izlettiriyor...
Demek bitmedi Kerbela
Hama Kerbelasi dehrin..
Ordan aile hayatina, insanî ve müslüman duruşuna değiniyor derin derin. Ve BİLİNCLİ MUSLUMAN olmak gerekliliginden dem vuruyor. Bunun nasil olabilecegini, nasil yapilabilecegini anlatiyor uzunca. Yettigince cumleleri... Eh bize de en lazim gelen şey de bu degil midir zaten. Bir daha tekrar edeyim: BİLİNCLİ MUSLUMAN...
Veda Hutbesinde hangi ifade para babalarinin işine gelmediği için, değiştirildi zamaninda? Zarif bir dille ama iğneleyerek sunuyor bize. Gundeme dair arada masallar anlatiyor, fikralar anlatiyor. Sıkmıyor yani okuyucusunu. Yeri geldiginde Dogu kültürüne has masalsi bir uslupla hikmetli hikayeler de anlatiyor. Hac yolundaki tiryaki hoca ilginizi cekecektir.1977-84 yillari arasinda neler olmus, neler yasanmis, gerek ulke gerek bölge gerekse dünya siyasetiyle alakali merakiniz varsa okumanizi onerebilirim.Son olarak meraklisina: Kitabin adi neden Bir Degirmendir Bu Dunya? Diyecekler icin:
Akil isen can gözün aç, tut kulak bu sözüme
Bir degirmendir bu dünya, öğütür bir gun bizi...
Cahit ZARİFOĞLU
Bir Değirmendir Bu Dünya
Beyan Yayinlari
312 Sayfa
Mehmet KEKLİKÇİ

Yorum Gönderme

0 Yorumlar