3 Aralık 2018 Pazartesi

Deniz Feneri Virginia Woolf

Feminizm ve edebiyat tarihinin önemli isimlerinden Virginia Woolf edebi akım olarak modernizmin içinde görülen ve feminizm hareketinin ilk temsilcilerinden sayılan bir sanatçıdır. 
Virginia Woolf’un 1929 tarihli “Kendine Ait Bir Oda” feminist hareketin klasik bir kitabı olarak kabul edilir.
Deniz Feneri okunması en zor 10 eserden biriyimiş... Niye diye sorarsanız bir nevi Tutunamayanlar vakası... James Joyce amcamız gibi romanlarında  kural ve kalıpları yoksaymıs bir yazar olan V. Woolf eserlerinde konu ve vaka bütünlüğü oluşturmadan yazan modernist bir romancıdır. Yani bilinç akışı tekniğini ustalıkla yerine getirmiş.
Deniz Feneri Virginia Woolf’un otobiyografisidir.
Kitaba o kadar kaptırdım ki kendimi, eserin sonunda kapıdan içeriye Mr. Ramsay ve Mrs. Ramsay girer gibi gördüm. Ama içeri giren valide Mrs. Azize oldu😊
Woolf, gerçeğin çıplaklığını anlatmaz, hissettirir, dolaylı söyler. Bir kelimeye bir cümleye sığdırır. Uzun uzun anlatılmasına gerek duymaz. Çünkü gerçek olan insan zihninin ta kendisidir ona göre. Oradan bakmayı tercih eder.
Fener bizim için neyi temsil ediyor ki? Aslında hayatın bir yanılsamadan ibaret olduğunu, ulaşılabilecek bir şeyin olmadığını bize gösteren bir roman ki zaten Virginia Woolf şu alıntı ile de teorisini güçlendirmiş. "Çünkü bazen kıyının hemen yanındaymış gibi duran Fener bu sabah hafif sisin içinde çok uzaklarda görünüyordu.?" (s.217)
Fener çok uzaklarda, onu bulmak umuda sarılmaktır. Sımsıcak umuda...
Kullanılan ağır dilden dolayı zaman zaman çoğu bölümleri tekrar okuyarak
anlasak da verilen gerçek mesajı aldığımızda okuduğuna değdini hissettiğim kitaplardan birisi oldu.
Hiçbir düşünce saklanmayacak kadar güçlü, açığa çıkmayacak kadar değerlidir. Önemli olan doğru anı kaçırmayarak doğru insana dilin yettiği kadar yüreğindeki düşüncelerin tamamını paylaşabilmektir.
Sıradaki adresimiz: Hakan Günday-Piç
Sevgiler
Virginia Woolf 
Deniz Feneri 
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 
215 Sayfa 
Puan 
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız