Şeytan Uzun Öykü Yorumu Tolstoy

Tolstoy, Şeytan isimli bu uzun öyküsünde Yevgeni Irtenyev'in bekarlık döneminde görüştüğü cazibesi yüksek Stepanida isimli kadına evlendikten sonra dönüşünü heyecanlı satırlarla anlatıyor.
şeytan öykü tolstoy
Babasının ölümüyle topraklarına dönen Yevgeni Irtenyev'i büyük bir borç beklemektedir. Yevgeni borçları ödemek için topraklarını satmak yerine şehirdeki işini bırakarak babadan kalan fabrika ve çiftlikleri işletmek için topraklarına döner. Uzun yıllar çaba gösterir ve amaçladığı gibi topraklarını satmadan refaha erer. Bu sırada cinsel dürtüleriyle başı derttedir. Köyde Stepanida isimli evli bir kadınla ilişkiye başlar. Bu ilişkiye kendisini fazla kaptırmadığını düşündüğü sırada karşısına dünyalar güzeli Lisa çıkar ve onunla ansızın evlenir. Yevgeni, uzun bir süre Stepanida'yı unutmuştur. Ta ki hamile olan eşine çiftlikteki evinde temizlik işine yardımcı olarak gelinceye kadar...
Tolstoy bu uzun öykü boyunca Yevgeni'nin eşini aldatmamak için gösterdiği iradeyle birlikte içine giren şeytan adını verdiği cinsel dürtüyle Stepanida'ya yakınlaşma isteği duyar. Kitapta sizleri iki farklı sonuç bekliyor.
Kitap şu sözlerle son buluyor: "Gerçekten de, Yevgeni Irtenyev o zamanlar akıl hastası idiyse, bütün insanlar akıl hastasıdır; ama en ağır akıl hastası olanlar; kendilerinde farkına varmadıkları akıl hastalığı belirtilerini başkalarında görmek isteyenlerdir"
Tolstoy'un kısa bir yolculukta bile bitirebileceğiniz doksan sekiz sayfalık bu uzun öyküsünü okumanızı tavsiye ederim, iyi okumalar dilerim...

Yorumlayan: İsrafil Baran

Yorum Gönder

0 Yorumlar