26 Kasım 2018 Pazartesi

Korkunun Felsefesi Lars Fr H. Svendsen

Lars Fr H. Svendsen-Korkunun Felsefesi

Av. Vedat Ahsen COŞAR diyor ki :

Korkuyorum, Korkuyorsun, Korkacaksın, Korkacaklar!  Peki, Neden? Çoğumuz öyle yetiştik, yetiştirildik, öyle terbiye edildik, öyle büyüdük, büyütüldük, öyle yönetildik de ondan! Hayatımızı, hayatlarımızı sevgi üzerine değil, korku üzerine inşa ettik de ondan! Çocukluktan yetişkinliğe, yani büyümeye giden yolda, sadece korktuğumuz şeyler, korkularımızın boyutu ve niteliği değişti ama korkunun kendisi hep bizimle kaldı.

Cehennem korkusunun, baba korkusunun, öğretmen korkusunun, sınav korkusunun, sınıfta kalma korkusunun, başaramama korkusunun yerini; ölüm korkusu, terör korkusu, ekolojik felaketlere uğrama korkusu, şiddetin öznesi olma korkusu, iftiraya uğrama korkusu, ölümcül virüslerin bulaşması korkusu, genetiğiyle oynanmış kanserojen besinleri yeme ve kanser olma korkusu, işten çıkarılma korkusu, geçim korkusu, gelecek korkusu, bilinmezlik korkusu, siyasi iktidar korkusu aldı.

‘Korkak, tehlike olmadığı zaman yumruğunu sallar.’ GOETHE

Hani o siyasiler hırlıyor ya kanmayın tehlike yok da ondan yumruk sallıyorlar...

Çok güzel, güncel bir çalışma olmuş. Sunduğu her teoriyi destekleyecek makale sunmuş. Kaynakça müthiş derecede geniş. Ayrıca sunduğu tezi daha iyi anlayabilmemiz film bile öneriyor. Kitaba başlarken çekincem yoktu desem bir hayli yalan söylemiş olurum. Nietzsche'nin Tan Kızıllığı kitabından sonra elime aldığım için çok yorucu bir okuma daha geliyor diye serzenişte bulunmuştum kendime ki öyle olmadı gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Lars Fr.H.Svendsen'in Korkunun Felsefesi için referans kaynağı, Macar akademisyen Elemer Hankiss’in Korkular ve Semboller: Batı Uygarlığı Çalışmasına/İncelemesine Giriş’ isimli eseri olmuştur. Bütün insan medeniyetinin temelinde korku bulunduğunu, korkunun insanların etrafını kuşatan her şeyin gelişmesine yön veren ana saik olduğunu, evlerin, kasabaların, aletlerin, silahların, yasaların, bütün toplumsal kurumların, sanatın ve dinin böyle doğduğunu ifade etmektedir.

Sıradaki Adresimiz-Virginia Woolf /Deniz Feneri

Keyifli okumalar...
Lars Fr H. Svendsen
Korkunun Felsefesi 
Redingot Yayınları 
187 Sayfa 
Puan 
✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız