7 Kasım 2018 Çarşamba

Gün Olur Asra Bedel Cengiz Aytmatov

Bu kitaptan aklımda kalan nerdeyse bütün cümleleri olsa da bu cümlelerin aklımdan hiç çıkmayacak.
Gün Olur Asra Bedel Cengiz Aytmatov
"Bu yerlerde trenler doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi... Bu yerlerde demiryolunun her iki yanında ıssız, engin, sarı kumlu bozkırların özeği Sarı-Özek uzar giderdi.  Coğrafyada uzaklıklar nasıl Greenwich meridyeninden başlıyorsa, bu yerlerde de mesafeler demiryoluna göre hesaplanırdı.  Trenler ise doğudan batıya, batıdan doğuya gider gelir, gider gelirdi..." Yedigey, en yakın dostu Kazangap'ı kaybetmenin üzüntüsü içerisinde, ona şanına yakışır bir cenaze töreni düzenlemek için uğraşırken bir savaş gazisi olarak geldiği Boranlı'da geçirdiği kalan ömrünü, Kazangap'ı, Abutalip Kuttabayev'i, Zarife'yi ve çocukları, Ukubala'yı, Karanar'ı, Nayman Ana ve mankurtları.. hayatından gelip geçen ve iz bırakan kim varsa hepsini hatırlayıp asra bedel bir gün geçirir. Günün sonunda Kazangap'ı toprağa verdikten sonra, her zaman yaptığı gibi kendine yanlış geleni düzeltmek için yola koyulur... Yedigey'in yaşamının beni bu kadar etkileyeceğini tahmin etmemistim, bu yüzdendir ki şiddetle tavsiye olunur.
GÜN OLUR ASRA BEDEL
Cengiz Aytmatov 
Ötüken Yayınları
426 Sayfa
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Buket Ergüven

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız