Çolpan Yıldızı Kitap Yorumu Necdet Ekici

Türk Edebiyatı Vakfı 1995 yılı Ömer Seyfettin Hikâye Yarışmasında 2.lik, aynı yarışmada 1999 yılında da 1.lik ödülü sahibi Necdet Ekici’nin anlatış tarzı, üslubu, kullandığı dil diğer hikâyelerinde de olduğu gibi güzel ve akıcı Türkçesi, bazı hikâyelerinde mizahi, bazı hikâyeleri de tasvir ağırlıklıdır. 
Çolpan Yıldızı Kitap Yorumu Necdet Ekici
Ekici başarılı bir hikâyecimizdir. İlk hikâye kitaplarını ( Yüreğimdeki Cemre – 1992, Gül Olacaksın – 1997 ve Yüreğimi Sana Bıraktım –1998) zevkle okumuştum. Hikâyelerinde form var. Sıcak, içten bizim insanlarımızı yazıyor. Hikâyelerinde tasvire girse de girmese de insanlarının duygularını, davranışlarını kısacası hallerini iyi aktarıyor. Çolpan Yıldızı’nda anlatımı biraz daha albenili gördüğümü belirtebilirim. Hikâyelerini nasıl anlatırsa anlatsın; yerele de girse argoda da kullansa yer yer kalemi kıvrak, çevik, sadelikle duruluk ve coşkunca bir dile sahip. 
Hikâyecilerin en önemli iki açmazı vardır. Biri konu diğeri de anlatım dili, tekniği. Necdet Ekici’nin; dili, anlatımı, konuya hâkimiyeti olan, okuyanı sürükleyen bir kaleme sahiptir.
Kitaba adını veren hikayesi ÇOLPAN YILDIZI ile ilgili düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım. 
Çolpan Yıldızı: Kitaba adını veren hikâyenin hemen her satırında Türkün sesini, seslerini çağrıştırır. İlk satırlar da bu hissiyat vardır; “O, çok uzaklardan gelmişti; dili, dilime benzeyen bir ülkeden…” Kullanılan kelimeler öztürkçe bir çağrışım yapıyor. Hikâyeyi okurken Ötüken’e gidiyorsunuz. Cengiz Aytmatov’ın Selvi Boylum Al Yazmalım hikayesini, dahası anlatıcıya göre o hikayenin kadın kahramanı Asya’sı karşınıza çıkıyor. Adı Altınay olsa da. Hikâye de sevgi var, aşk var ki; aşklar genel de söylenmek isteneni söyleyemeyenlerin gönül gözüyle bakıştıkları, konuştukları bir vakıadır. Bu hikâye de sevdasına bürünenlerin hislerini buruklaştıran, duygu sarmalına salan bir yandan da gönle sevmenin zenginliğini bahşeden bir bakış, bir anlatış ve bir hasret var. İki insanın yan yana durmasına rağmen, yüreklerinde hasret kıvılcımlarının yanmasına karşılık dillerine gönlünce sükûn hali bir tabloyu andırır.
Hülasa; en çok hikâye okurunun hislerine uzakların soydaş esintilerini bahşeden bir hikâyenin kahramanıdır Çolpan Yıldızı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar