9 Kasım 2018 Cuma

Buzul Çağın Virüsü Vüs’at O Bener

Vüs'at O. Bener 1922'de Samsun'da doğdu. İlkokulu Erzincan'da, ortaokulu Sivas'ta okudu; Bursa Işıklar Askeri Lisesi ve Harp Okulu'ndan sonra 1953'e kadar orduda görev yaptı.
1957'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Kamu kuruluşlarında çalıştı, 81992'de emekli oldu.
1950'de New York Herald Tribune gazetesi ile Yeni İstanbul gazetesinin ortaklaşa düzenledikleri öykü yarışmasına katıldı; "Dost" adlı öyküsüyle dikkat çekti.
Seçilmiş Hikâyeler, Varlık, Yeditepe dergilerinde yayımladığı öykülerle tanındı.
Öykülerinden "Dost" Fransızcaya, "Batak" Almancaya, "İlki" İngilizceye çevrildi.
1 Haziran 2005 tarihinde hayata veda etti.
1)Osman kitap okur musun?
2)Yani edebiyata merakım var.
1)Uzatma okur musun, okumaz mısın?
2)Şey, yani okurum.
1)Komünist olduğun tespit edilmiştir. Kamu davası açılacaktır.
2)Hı?

Vüs’at O. Bener Nezih Agan ile yaptığı bir söyleşide
Buzul Çağının Virüsü’nün çekirdeğini oluşturan yapıyı şöyle açıklar:
Kuşku duyarlığı, kuşku sentezi diyebileceğimiz Osman’ın karşısında, bunların tam ortasında bir Faik Deniz var. Osman’ın çıkmazı, Kemal’in yüzeysel denilemeyecek ama daha basite indirgenebilecek çıkmazı; onun bakışıyla çekirdeğine kadar parçalanan – parçalanabiliyor – bir tür proton çılgınlığına dönüşüyor. Her biri o protonun çevresinde, uzak-yakın aralıklarla elektron işlevi görmekte. O zaman; bana kalırsa, Topal Osman ekseni asıl Faik Deniz’e büyük bir yük yüklemektedir. Daha doğrusu, romanın asıl varmaya çabaladığı nokta, istenç Faik Deniz durumundadır.
Vüs’at O. Bener, bir röportajında Buzul Çağının Virüsü’nü kesitler hâlinde yazdığından ve romanın her bir bölümünün kendi içinde bir tutarlılık gösterdiğinden; bu yüzden de her bir parçanın ayrı ayrı okunarak da zevk alınabileceğinden bahseder.
Adam Kara Anlatı Yazarı Ve Osman da Tutunamayan biri...
Sıradaki adresimiz Friedrich Nietzsche-Tan Kızıllığı
Vüs’at O Bener 
Buzul Çağının Virüsü
Yapı Kredi Yayınları 
217 Sayfa
Puan 
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız