Baba Ve Piç Kitap Yorumu Elif Şafak

Elif Şafak'ın bir kaç okuduğum kitabı içerisinde kurgusunu en çok beğendiğim kitabı oldu Baba ve Piç. 
Baba Ve Piç Elif Şafak
Ama dediğim gibi sadece kurgu itibariyle. Çünkü onun dışında eleştirecek yanları pek çok. Şafak, romanda Osmanlı'dan beri süregelen Ermeni Sorununa el atmış. Bununla ilgili de kitapta Türk ve Ermeni her iki taraf arasında denge kurduğunu söylemiş röportajlarında. Ama ben buna katılmıyorum çünkü tam bir Ermeni yandaşlığı yapmış kitapta. Amerika'da yaşayan Türkiye'den göçe zorlanmış aileyi örnek bir aile, Türkiye'de erkeklerinin 40'ına kadar ancak yaşayabildikleri bu nedenle sadece kadınlardan oluşan bir aileyi de her türlü kişisel ve psikolojik bozukluk içerisinde bir aile olarak tasvir etmiş. Keza Kafe Kundera'nın müdavimleri olan Asya'nın arkadaşları için de aynı şey geçerli. Hepsi birbirinden bozuk akıllı(!) bir insan topluluğu. 
Konuya gelirsek; 19 yaşlarında iki genç kız Müslüman Türk kızı Asya ve Amerikan Ermeni kızı Armanuş. Aileler ve yaşadıkları yerler her ne kadar farklı olsa da yetistirilme tarzları olarak benzer özellikleri olan kızların yolu çoook eskiye dayanan bir bağla birlikte kesişiyor. Her iki kızın da geçmişle bir sorunu var ama aradaki fark biri bilmek diğeri bilmemek istiyor. 
Kitapla ilgili okuduğum yorumlar Türk aile yapısını çarpıttığı ve yanlış lanse ettiği konusunda hemfikirlerdi. Maalesef üzülerek belirtiyorum ki ben buna katılmıyorum. Zira kardeşte olsalar aile içinde herkes kendi başına bir birey olduğu için herkesin yaşam tarzı ve inançları farklı olabiliyor. Kimi kapalı kimi açık, kimi inançlı kimi inançsız. Ayrıca bir de ensest konusu var ki son yıllarda ülkemin başına bela olmuş bir salgın gibi sürekli haberlerde gördüğümüz, etrafımızda duyduğumuz olaylar neticesinde artık bu da bu ülkede çok sık durum. Ki yine kitapla ilgili yorumlarda bu ülkede ensest yokmuş gibi bahsedilmesi bana "bu insanlar nerde yaşıyor, ülkeden nasıl bihaberler böyle" dedirtiyor. Aslında kitap çok daha uzun yorumları yapılacak bir kurgu üzerine kurulu iken ben yorumumu burda noktalıyorum. Okumak isteyenler için beğendiğim ama eleştiriye gayet açık bir kitap olduğunu yazımın başında da belirttim zaten. Keyifle efendim.
Baba Ve Piç 
Elif Şafak 
Metis Yayınları
376 Sayfa 
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Buket Ergüven

Yorum Gönderme

0 Yorumlar