6 Kasım 2018 Salı

Aytmatov'dan masal tadında hikaye: Beyaz Gemi

Mümin dede ve torunun hikayesi.. Son iki üç sayfada gözlerim doldu, ağlamaklı oldum ve çok etkilendim çocuğun ruh halinden...
Cengiz Aytmatov,beyaz gemi
Merak edenler için kısa bir alıntı paylaşmak istiyorum kitaptan.. Çocuk kalbinin, çocuk ruhunun bağdaşamadığı her şeyi reddettin. İşte beni teselli eden de budur. Bir şimşek gibi yaşadın sen. Bir defa çaktın ve söndün. Şimşeği çaktıran göktür. Ve gök ebedîdir. İşte budur beni teselli eden. Bir başka teselli daha var: insandaki çocuk vicdanı, tohumdaki öz gibidir. Ve o öz olmadan tohum filizlenmez, gelişmez. 
Yeryüzünde bizi neler beklerse beklesin, insanoğlu doğdukça ve öldükçe, insanoğlu yaşadıkça, hak ve doğruluk denen şey de var olacaktır. 
Sana senin sözlerini tekrarlayarak veda ediyorum: " Merhaba Beyaz Gemi, ben geldim!"

Beyaz Gemi
Cengiz Aytmatov 
Ötüken Yayınları
168 Sayfa
Puan 
★★★★★ 
Yorumlayan Buket Ergüven

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı