Armagedon Türkiye-Israil Gizli Savaşı Aydoğan Vatandaş

Derin devlet konulu kitapları seviyor musunuz? O zaman bu kitap tam size göre. Kitap 1997'de yayımladığında büyük yankı uyandırmış. 
Armagedon Türkiye-Israil Gizli Savaşı Aydoğan Vatandaş
Yazar ve yayınevi ile ilgili 5 dava açılmış. Aynı anda kitabın toplatma kararı çıkmış. Uzun süren mahkemeler sonuçlanıp toplatma kararı kaldırılmış sonrasında. Kitaptan bir kaç alıntı paylaşıp kitapla ilgili fikir sahibi olacağınızı umuyorum. Yorumlamayı size bırakarak tabiiki...
....."8 Mart 1992 tarihinde The New York Times gazetesine sızan ve büyük tartışmalara yol açan 'Tek Süper Devletli Dünya Raporu' adlı bu raporda, Amerikan dış ve savunma politikasının bundan böyle tek amacı şu şekilde belirtiliyordu:
'Batı Avrupa'daki, Asya'daki yada eski Sovyetler Birliği'ndeki devletlerden hiçbirinin Birleşik Amerika'nın karşısına dikilecek, ona kafa tutacak güce erişmesine izin vermemek...' Başka bir deyişle ABD egemenliğinde tek süper devletli bir dünya kurmak ve bu dünyanın devamını sağlamak. Raporu hazırlayanlara göre bu amaçla ABD kendisine karşıt olabilecek devletleri uluslararası alanda daha büyük roller yüklemeye heveslenmekten,kendisinin ve dostlarının çıkarlarını korumak için onları saldırgan politikalar izlemeye,çekirdekli silahlar edinmeye kalkışmaktan caydıracak kadar büyük bir gücü her zaman elinde tutmalıydı."
....."Siyonizmin babası Theodor Herlz'in 1896 da yazdığı Yahudi Devleti adlı kitapta,bütün Yahudilerin dünyanın neresinde olursa olsun aynı siyasal topluluğun bilinçli üyeleri olduğunu ve kurulacak bir Yahudi devleti için en uygun yerin Filistin olduğu fikri işlenmişti. 1897de İsviçre'nin Basel şehrinde toplanan ilk Siyonist Kongresi'nde de bu düşünce benimsenmiş bu tarihten sonra her yıl yapılan kongrelerde de siyonizm düşüncesi giderek kurumlaşıp güçlenmişti. Sultan 2. Abdülhamid tehlikeyi sezmiş saltanatını kaybedinceye kadar Filistin'e yahudi göçünü engellemek için tedbirler almışsada Yahudilerin göçünü durduramamıştır.1882-1918 yılları arasında Filistin'e yaklaşık 56.000 yahudi giriş yapmıştır." 
....."İngiltere bu göçü hızlandırmak için elinden geleni yapıyordu.Mevcut kayıtlar 1918 yılında 85.000,19/48 yılları arasında 580.000, 48/85 yılları arasında ise 3.349.997ye yükselerek toplam nüfusun yüzde 82.97sini oluşturduğunu gösteriyordu. 14 Mayıs 1948 de manda rejimi tam bir çıkmaz içinde sona ererken aynı gün İsrail Devletinin kuruluşu ilan edildi. O gece ABD, bir kaç gün sonra SSCB bir ay içinde de beşi Doğu dördü Batı blokundan olmak üzere dokuz ülke tarafından resmen tanındı ve Mayis içinde Birleşmiş Milletler Örgütü'ne kabul edildi. Türkiye 9 Mart 1950de İsrail'i tanıyan ilk müslüman devlet olmuştu."
Yorumlayan Buket Ergüven

Yorum Gönderme

0 Yorumlar