17 Ekim 2018 Çarşamba

Yanlışlık Kitap Yorumu Albert Camus

“Peşimden gelmeyiniz, size önderlik edemeyebilirim. Önümden yürümeyiniz, sizi takip edemeyebilirim. Yanımda yürüyün yalnızca ve arkadaşım olun.”

Şimdi Albertciğim güzel diyorsun da: 1913 yılında Cezayir'de doğdun. 3 gün sonra Fransa Cezayir'e savaş açtı, hemen vatandaşlarına "Siyah Ayak" diye seslendin. Şimdi yanında yürürüz de, yarın öbür gün bize ne diyeceksin onu bilmiyorum. 2. Dünya Savaşı’nın ilk zamanlarında bir pasifist olarak kaldın. Paris’in Alman ordusu tarafından işgali ve 1941’de komünist gazeteci Gabriel Péri’nin gözleri önünde idam edilmesiyle tutumunu hemen değiştirdin. Hani sana bir şeyi anlatalım diye illa kelle mi uçuracaz. Bir de baktık ki; 1950'lerde Camus kendini insan haklarına adamış. 

Neyse, sustum bunu daha sonra özel olarak konuşuruz. Şimdiden söyleyeyim Paris’te Left Bank’deki kafelere gitmem. Jardin du Luxemburg’deki banklara otururuz dersen olur. Tamam anlaştık. Şimdi esere bakmaya çalışalım...
Aileye miras kalan  bir otel. İşleten  anne ile kız. Yaşadığı hayattan bıkmış bir kız. Bu hayattan kurtulabilmek için herşeyi göze alabilen bir kişilik. Ne denli büyük bir yanlışlık yapabilir? Tahmin edebilir misiniz?
Camus'un yarattığı  “yabancı” olarak annesi ve kız kardeşinin hayatlarına bir kez daha girmeye çalışan bir oğul, attığı her adımda sakladığı gerçeklerin başına dert olduğunu ve paylaştığı hakikatlerle karakterlerin kaderlerine yön çizecektir de yaptığı yanlışlığın farkında mı?
Trajik yönü ağır basan bu tiyatro eserinde olay dizisi, Martha’nın düzene, hayata başkaldırması, (bu baş kaldırışta şartları kim belirliyor?) kendi zevki için dünyadaki diğer insanların canlarına kıyılmasını meşru kılacak cesareti üzerine kuruludur. Yazık ki ne yazık. Ama okuyun seveceksiniz. Sıradaki adresimiz: Jean Paul Sartre-Baudelarie
Albert Camus 
Yanlışlık 
Can Yayınları 
96 Sayfa 
Puan 
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız