Stefan Zweig'ın Sekiz Muhteşem Öyküsü Bir Kitapta

Yordam Kitap tarafından 8 mükemmel Stefan Zweig öyküsü bir kitapta bir araya getirilmiş. 
kitapçı mendel, stefan zweigSon yıllarda Zweig'in kitapları bu denli tek bir kitapta basılmıyor. Kitapçı Mendel, Bilinmeyen Bir Kadından Mektup gibi öyküler kısa kitaplar halinde piyasaya sürülmüş. 2009 baskısı bu kitaba ulaşırsanız, yeni baskı 5 kitap birden almış gibi olacaksınız.Kitabın içerisinde Geçmişe Yolculuk, Kitapçı Mendel, Karlarda, Unutulmayacak Bir İnsan, Yürüyüş, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Yaz Öyküsü isimli 8 öykü yer alıyor. 
Geçmişe Yolculuk: Bu öyküde gençlik döneminde yardımcısı olarak çalıştığı bir iş adamının evinde yaşayan evli çocuklu bir kadınla kaçamak bir aşk yaşayan delikanlının Meksika'ya gidişiyle bitmeyen aşkı ve yıllar sonra konağa dönüşüyle o mutlu günleri arayış öyküsüne 43 sayfada yer verilmiş.
Kitapçı Mendel: Mendel isimli bir sahafın yaşamı 28 sayfada mükemmel özetlenmiş.
Karlarda: Kırbaçlanma ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalan azınlık bir Yahudi cemaatinin canlarını kurtarmak için karlar içinde Polonya'ya göç ettiği hazin günler 13 sayfada anlatılmış.
Unutulmayacak Bir İnsan: Anton isimli iyiliksever ve paraya tamah etmeyen bir insanın, toplumla ilişkilerini iyi tutarak hiç çalışmadan yaşamını nasıl devam ettirdiğini 6 sayfada gözler önüne seriyor.
Yürüyüş: Kudüs'e hacı olmak ve Mesih'i görmek için için yola çıkan genç bir adamın yolundan sapma hikayesi anlatılıyor.
Acaba O Muydu ? Şehirden uzakta yalnız yaşayan bir çiftin hiç beklemedikleri bir anda yanı başındaki arsaya bir ev inşa edilir ve enterasan duyarlı, sevdiği bir şeye bıktırırcasına bağlanan bir komşu gelir. Ve bu çiftin uzun yılların ardından bir bebekleri olur. Birgün bebeğin başına talihsiz bir olay gelir ve sorumlusuyla ilgili şüpheye düşülür.
Alacakaranlıkta Bir Öykü: Ergenlik döneminde bir genç bir sarayda alaca karanlıkta kendisini öpen kızı bulmaya çalışır. Yanlış kişiye aşık olur ve sonradan kendisine aşık olan kişiyi bulduğunda ise büyük pişmanlık duyar.
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu: Bir kadının yazara duyduğu karşılıksız ve içten aşkı anlatıyor.
Bir Yaz Öyküsü: Otel müdavimi bir adamın genç yazarı yanına çağırır ve ona bir öykü anlatacağını söyler. Otelde genç bir kızı işletmek için yazdığı mektubu ve neticesinde olan tesadüfü anlatır ve genç adama hikayeyi beğenip beğenmediğini sorar.
Yalnız İki İnsan:  Fabrikalı işçileri tarafından dışlanan orta yaşlı topal bir adamla genç ama çirkin bir genç kızın yakınlaşmasını 5 sayfada konu ediniyor.
KİTAPÇI MENDEL
Stefan Zweig
Yordam Kitap
Sayfa 223
Puan 
★★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar