29 Ekim 2018 Pazartesi

Baudelarie Jean Paul Sartre

Bir önceki incelemem Albert Camus -Yanlışlık kitabı idi. Hatırlarsanız  Albert ile Paris’teki Left Bank’deki kafeler değil de; Jardin du Luxemburg’deki banklara oturup muhabbet etmek istiyordum. 

Şimdi gelelim bunun sebebine. Genellikle Left Bank’deki kafelerde Sartre, Beauvoir, Roland Barthes bazen de Simone Hıe oluyor, hepsi de aksi. Şimdi Albert'i de çağırınca tam karmaşa oluyor. Bir de Albert Başkaldıran İnsan'ı yeni yayınlamış. Sartre’nin eli ayağı titriyor sinirden nasıl çağırayım Albert'i... Neyse bu konuyu daha sonra konuşuruz.
Jean-Paul Sartre 1905’te doğmuştur. Donanmada yüzbaşı olan babası, Sartre daha bir bebekken ölmüş ve Sartre annesine son derece yakın büyümüştür. Bu yakınlık, Sartre 12 yaşında iken, karşı çıkmasına rağmen annesi tekrar evlenene kadar devam etmiştir. Sartre ömrünün büyük kısmını Paris’te geçirmiştir. Paris’te sıklıkla Left Bank’deki kafelere giderdi. Sartre’ın şaşılığı, meraklı bakışları, büyük gözlükleri ve kendine has bir giyimi vardı. 1964’te Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüş ancak o ödülü kapitalist ve burjuva işi olduğu gerekçesi ile reddetmiştir.
Baudelaire Kötülük Çiçekleri'nin mucidi. Mutsuz, aykırı, dalgasına bakan şairlerin tanrısı dedikleri adam...
Jean Paul Sartre burada bildiğiniz düşündeki Baudelarie'yi anlatmış. Aslında Baudelarie'nin ruhunu görmüş, okumuş. Kolay bir kitap değil tabi. Birçok değerin sorgulandığı, ağır felsefi bir kitap. Ama felsefe okurları eminim ki rahatlık ile okuyacaktır, eğer ki bir Baudelarie okuru iseniz bu eseri kesinlikle okumalısınız.
Sıradaki adresimiz Lev Nikolyeviç Tolstoy-İtiraflarım
Jean Paul Sartre 
Baudelaire 
İthaki Yayınları 
160 Sayfa 
Puan 
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız