Tuncay Dağlı’dan İki Mükemmel Eser

Tuncay Dağlı’nın iki eserini okudum bugün. İlki, oğlum için hediye ettiği ama dayanamayıp okuduğum “Kuzenim Tombalak” ve keyifle okuduğum “Bana Hep Seni Seviyorum De” İstanbul içinde eve gidip gelirken yapılacak en keyifli yolculuk vapurla seyahat. 
tuncay dağlı, bana hep seni seviyorum de,kuzanim tobalak
Bunu combo’su ise Bostancı-Karaköy hattı tam 45 dakikalık boğaz keyfi. Kitap okurken ne keyfi diyebilirsiniz; anlatayım kısaca. Evet, kitap okuyorsunuz bu yüzden gözünüz kitapta ama başınızı ne zaman kaldırsanız gündüz dalgaları görebilir, gece şehrin ışıklarını görebilirsiniz. Yüzünüzü yalayan mevsim rüzgarlarının taşıdığı koku başka, kulağınızda arada farkettiğiniz suyu yararak ilerleyen teknenin sesi başka. Bana mı öyle gelir bilmem Hamsiköy sütlacı gibi az tuzlu gelir yeni demlenmiş çayın tadı vapurda. Kendine has bir cazibesi vardır bunun bende. Kış gelse de sütü seyrek sahlepten de içmek kadar güzel.
Kuzenim Tombalak, haylaz bir çocuk olan Osman’ın hem kendi hem de arkadaşlarının başına açtıkları dertleri anlatırken ders vermekten de geri kalmıyor. Annesinin ve babasının öğütlerinin onun iyiliği için söylendiğini okuyucuya fısıldayabilmiş. Sanırım seneye daha rahat okuyabilir oğlum, o zamana kadar beleyemezdim.
Bana hep seni seviyorum de eserinde ise altı karakterde yoğunlaşsa da benim kahramanlarım olan Kiraz, Amaç ve Tarık’ın rolleri büyük. Birbiriyle kesişen üç hayatı anlatıyor; Urfa’dan Mersin’e, İzmir’e ve Ankara’ya kadar. Töre, Aşk, İntikam ve Türkiye gerçeğini görebileceğiniz bir roman çıkartmış Tuncay Bey. Daha insanca yaşamamızı sağlamak için gereken anahtarın dişlerinden birini almış ele ve bunu sürükleyici bir hikayeyle, sıkmadan aktarıvermiş. 
Tanışmamızdaki, dostane yakınlığı, güven veren sohbetini kitapta yer alan tüm kahramanlarda görebiliyorsunuz. Bir de buna gözlem ve tecrübelerini eklediği çok belli oluyor. Yüreğinize sağlık Tuncay Bey, sayenizde keyifli bir İstanbul yaşandı bugün.
Puan 
Yorumlayan Tolga ELİGÜL

Yorum Gönderme

0 Yorumlar