Hz. Muhammed'in Kur'an'a Girmemiş Hadisleri Tolstoy

Rus istihbarat birimleri tarafından gizli tutulmaya çalışılan bu kitapta Tolstoy’un derlediği ve Hz. Muhammed’in hadisleri ve dinlerle ilgili itirafları yer alıyor.

hz muhammed tolstoyTolstoy tarafından Hz. Muhammed'in Kur'an'a Girmemiş Hadisleri ismiyle yazılan eser Türk yayınevleri tarafından isimdeki mantık hatası göz önünde bulundurularak Hz. Muhammed olarak yayınlanmış. Savunmaları ise şu şekilde: “Bizce bu isim (Hz. Muhammed’in Kur’an-ı Kerim’e Girmeyen Hadisleri) yanlıştı. Çünkü Kur’an, Allah kelâmıdır. Hadis ise Hz. Muhammed’in sözleridir. Doğrudur, Hz. Muhammed, seçilmiş bir kuldur ama yine de kuldur. Bu konuda biz de, Tolstoy’un risalesinin isminin ‘Hz. Muhammed’ olarak sunulmasının daha doğru olduğunu düşündük.”
Mantık hatasını düzeltmelerinin satışları arttırdığını düşünüyorum. Hz. Muhammed ve Tolstoy ismini yan yana gören bir okur mutlaka bu kitabı satın almak isteyecektir.
Kitabın içeriğine gelecek olursak ilk 20 sayfada yayınevinin editörün çevirmenin açıklamaları var. Açıklamaların ardından Tolstoy Hz. Muhammed'in en beğendiği hadisleri Rus halkı için kaleme almış. Hadis alıntılarının ardından yazar, dinlerle ilgili düşüncelerini ve itiraflarına yer vermiş. Eser Rusçadan Azericeye, Azericeden de Türkçeye çevrilmiş. Son 20 sayfada ise eserin kaynak belgeleri yer alıyor.
Tolstoy'un İslam ile ilgili en dikkat çeken düşüncesini sizlerle paylaşmak istiyorum: 
“Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hristiyanlık’tan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek Allah’ı ve onun Peygamberini kabul ederdi.”
Tolstoy Müslüman mıydı ? Kelimeyi Şahadet getirdi mi bilmiyoruz. Bildiğimiz tek somut bilgi ölmeden önce İslam ile tanıştığıdır. Hz. Muhammed'in Hadislerini bildiğim için Tolstoy'un inançlarla ilgili itirafları daha çok dikkatimi çekti. Büyük bir beklentiniz olmaması koşuluyla okumanızı tavsiye ederim.
Ünlü Rus Yazarın İslam Paygamberi ile İlgili Kayıp Risalesi
HZ. MUHAMMED
Lev Tolstoy
Karakutu Yayınları
Sayfa 110
Puan 
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar