24 Eylül 2018 Pazartesi

Hayatla Hesaplaşmanın Kitabı: İvan İlyiç'in Ölümü

Kırk beş yaşındaki yüksek rütbeli İvan İlyiç'in ölüm haberinin alınmasıyla başlayan kitap olanları geriye doğru ele alıyor. 
İvan İlyiç'in Ölümü tolstoy
İvan İlyiç birgün amansız bir hastalığa yakalanıyor. Hasta yatağına düştüğünde yaşamını sorgulamaya başlıyor. Kitabın başında ve adında İlyiç'in öleceği bilgisi verilmesine rağmen ölüme giden safhaları merakla ve üzülerek okuyorsunuz.
ALINTI: "İvan ilyiç'e en çok zarar veren şey yalandı; şu nedense herkesin kabullendiği, sadece hasta olduğu, ölmeyeceği, yalnızca sakin olup, iyileşmesi gerektiği, o zaman her şeyin çok güzel gideceği yalanı...Akıbetinde, ne yapılırsa yapılsın daha da işkence edici acılardan ve ölümden başka bir şey olmadığını biliyordu.Bu yalan ivan ilyiç'e acı veriyordu. Onun ve herkesin bildiği o şeyi kabul etmeyip onun bu korkunç durumu hakkında ona yalan söylemeleri ve onu da bu yalanın bir parçası olmaya zorlamaları acı veriyordu.Ölümü arifesinde üzerinde döndürdükleri bu yalan; onun bu korkunç ölüm olayını misafirliklere, perdelere, öğle yemeklerinde verilen mersin balığı düzeyine düşüren bu yalan, İvan İlyiç'e gerçekten korkunç derecede acı veriyordu."
Tolstoy'un bu eserini okurken ölümü ve yaşamı iliklerine kadar hissedecek, sağlığınıza şükredeceksiniz. Yazarın samimi bir dille anlattığı kısa ama ilgi çekici bu eserini mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
İVAN İLYİÇ'İN ÖLÜMÜ
Lev Tolstoy
Can Yayınları
Sayfa 88
Puan 
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı