Genç Werther'in Acıları Kitap Yorumu Von Goethe

Goethe dünya çapında ünlenmiş bu eserinde Werther isimli delikanlının Lotte'ye duyduğu tutkuyu tüm duygularıyla yer vermiş.
Genç Werther'in Acıları, GoetheGoethe'nin Charlotte adlı genç bir kadınla yaşadığı mutsuz ilişkiden yola çıkarak yazdığı bu eşsiz eserde, üstün bir soydan gelmesine rağmen tüm sorumluluklarını terk edip küçük bir kasabaya yerleşen Werther'in başkasıyla evlenmek üzere olan Lotte'ye duyduğu imkansız aşkı ve duyduğu acıları kaleme almış. Kitabı okurken Werther'in aşk acısını yüreğinizde hissediyor, sizde onunla birlikte üzülüyorsunuz. Werther'in arkadaşı hayali arkadaşı Wilhelm'e yazdığı itiraf mektuplarından oluşan bu mükemmel eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum... 
EN BEĞENDİĞİM 3 CÜMLEDEN ALINTI
"İnsan soyu tek bir kalıptan çıkmadı. Çoğu yaşayabilmek için günlerinin büyük bir bölümünü çalışarak geçirir ve özgürlük olarak arta kalan zaman onları o kadar kaygılandırır ki, ondan kurtulmak için denemedik şey bırakmazlar. Ey insanın alın yazısı!" 
"Wilhelm, sevgisiz bir dünyanın yüreğimiz için ne anlamı olabilir? Işıksız bir oyuncak fenerden farksızdır. Feneri yakar yakmaz beyaz duvarın üzerinde rengarenk imgeler oluşur! Ancak geçici hayaller bile olsa, biz yine o küçük oğlanlar gibi karşılarına geçip bu büyülü görüntülere seviniriz, onlarla mutlu oluruz." 
"Yaşamın tadını çıkarmak için üstünde durabilecek küçük bir toprak parçası yeterlidir, altında yatmak içinse daha az..."
Genç Werther'in Acıları 
Johann Wolfgang Von Goethe
Can Yayınları
Sayfa 158
Puan 
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar