7 Ağustos 2018 Salı

Palto Kitap Yorumu Nikolay Gogol

Akakiy Akakiyeviç isimli yeni bir palto alma hayaliyle yaşayan, kendi halinde silik bir devlet memurunun başına gelen trajikomik olaylar anlatılıyor 
PALTO kitap gogol
Rusya'nın geçmiş döneminde insanların yaşamını tüm gerçekleriyle kaleme alan Gogol, bu kitabında tek görevi gelen mektupları temize çekmek olan yoksul bir devlet memurunun yeni palto almak için verdiği mücadele ve başına gelen ilginç olaylara yer vermiş. Asosyal bir yaşam süren Akakiyeviç'in tek mutluluğu şevkle yaptığı işiydi. Kara kış bastırmadan yediğinden içtiğinden kısarak aylarca biriktirdiği parayla güç bela bir palto alan Akakiyeviç’in o günden sonra hayatı alt üst oluyor. Önsöz ve yazar hakkında kısımlarını geçerseniz kitap yaklaşık 60 sayfa civarında. Dostoyevski boşuna “Hepimiz Gogol'ün Palto'sundan çıktık!” dememiş, bir solukta zevkle okuyacağınız bu kitabı mutlaka okuma listenize almanızı tavsiye ediyorum.
GOGOL'DEN TÜRK PAŞALARI BENZETMESİ: Akakiyeviç'in Terzi Petroviç'in dükkanına gittiğinde ki sahne yazar Gogol tarafından şöyle betimleniyor;"Petroviç büyükçe, boyasız bir ahşap masada, Türk paşaları gibi bacaklarını altına toplamış oturuyordu."
ALINTI: "Bu işte, yani mektupları temize çekme işinde sadece kendine ait, değişik, hoş bir dünya bulurdu. İşini yaparken duyduğu mutluluk yüzünden okunurdu; bazı harfler gözdesiydi ve sıra bu harfleri yazmaya geldiğinde kendinden geçer, gözlerini kırpıştırır, gülümser ve sanki dudaklarıyla kalemine yardım ederdi. Yüzüne bakınca kaleminin ucundan hangi harfin dökülmekte olduğu kolayca anlaşılırdı" 
PALTO
Nikolay Gogol
Çeviri: Aslı Takanay
Ayrıntı Yayınları
80 Sayfa 
Puan 
★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı