Öykü Okumak İçin Beş Güzel Sebep

Toplum olarak neden kitap okumuyoruz? Sayfaların çokluğunu bahane ediyorsanız size çok güzel bir önerimiz var. Kısa öykü kitapları okumayı deneyin. 
Öykü Okumak İçin Beş Güzel Sebep
Güzel ülkemizde kitap okuma oranları oldukça düşük. Türkiye haftada 5.9 saat kitap okuma oranıyla Polonya, Venezuela, Güney Afrika, Avusturalya, Endonezya ve Arjantin'den sonra on yedinci sırada yer alıyor. Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye'de kişi başına 8.4 kitap düşüyor. TÜİK verilerine göre kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. Kitap okumaya ayırdığımız süre günde ortalama sadece 1 dakika. Kitap okuma oranlarında Güney Afrika'nın bile gerisinde yer alıyoruz. Toplum olarak neden kitap okumuyoruz ? Sayfaların çokluğunu bahane ediyorsanız size çok güzel bir önerimiz var. Kısa öykü kitapları okumayı deneyin. Peki neden öykü okumalıyız. Öykü okumak için beş güzel sebebi sizler için sıraladık;
1. Okuma alışkanlığı kazanırsınız.
Kitap okuma alışkanlığı olmayanların korkulu rüyası kalın romanlardır. Öykü kitapları göz korkutmayan sayfalarıyla kolay okunabilme özelliğine sahiptir.
2. Kısadır ve sonuca çabuk ulaşırsınız.
Bir kitabı bitirmenin verdiği haz bambaşka bir duygudur. Öyküler romana kıyasla daha hızlı okunduğu için bu hazzı yaşamak daha da kolaylaşır.
3.Roman okuduktan sonra kısa bir mola vermiş olursunuz.
Uzun bir romanı bitirdikten sonra yeni bir kitaba başlamak biraz zaman alabilir.Bu yüzden ikinci bir kitaba başlamadan okuyacağınız öykü kitabıyla kısa bir mola vermiş olursunuz.
4. Yeni türleri ve yazarları keşfedersiniz.
Öykü kitabı okuyarak, alanınızın ve yazar dağarcığınızın dışına çıkıp hiç okunmadığınız türe yönelebilir yeni yazarlar keşfedebilirsiniz. Hiç okumadığınız yazarın uzun romanını okumaktansa öykülerine başlamak hem size tür hakkında bilgi hemde yazarın dili hakkında ipucu verecek, zaman kazandıracaktır.
5. Zaman bulamıyorum bahanesini bir köşeye bırakırsınız.
Birçok kişinin yakındığı "Okumak için zaman bulamıyorum" bahanesini öyküler yıkar. Kısa öyküleri, işinize ya da dersinize ara verdiğinizde kahve molalarında ya da tren, otobüs, vapur seyahatlerinde kolaylıkla okuyabilirsiniz.
İkna olduysanız sizlere kısa birkaç önerimiz var;
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu - Stefan Zweig 
Satranç - Stefan Zweig ( Bu yazarın kısa birçok kitabını okuyabilirsiniz. Genelde kısa öyküleri var)
Palto - Gogol 
İnsan Neyle Yaşar - Tolstoy 
Dönüşüm Franz Kafka 
Deliye Hergün Bayram Muzaffer İzgü
Yabancı Albert Camus
Hayvan Çiftliği George Orwell
Simyacı Paulo Coelho


Makale: İsrafil BARAN / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar